Adunarea Generală este organul legislativ al F.R.R. și, în consecință, autoritatea supremă.

(1) Adunarea Generală este ordinară și extraordinară.

(2) Adunarea Generală ordinara se desfășoară anual.

(3) Adunarea Generală de alegeri are loc la patru ani.

(4) Adunarea Generală extraordinară se convoacă oricând este necesar.

(5) În principiu, Adunarea Generală poate fi publică, accesul fiind permis pe baza de invitații. Persoanelor invitate li se poate refuza prezența în Adunarea Generală, dacă majoritatea simplă a delegaților cu drept de vot prezenți la adunare hotărăsc astfel.


Vezi statutul FRR

Biroul Federal

Biroul Federal este organul de conducere între Adunările Generale. Biroul Federal se compune din 15 persoane.

Președintele și vicepreședintii se aleg potrivit prevederilor art.34 din prezentul statut si au mandat pentru o perioada de patru ani. Mandatul poate fi reînnoit.

Președinte
Vicepreședinți (mandat 4 ani)
Membri
Membri reprezentanți
Membri de drept
Președinte

Alin Petrache

Vicepreședinți (mandat 4 ani)

Mircea Copaci

Bogdan Marinescu

Membri

Corneliu Negruț

Corneliu Ghenea

Neculai Nichitean

Marius Tincu

Membri reprezentanți

Maria-Emilia Vizitu – Reprezentant al echipelor de seniori și rugby feminin

Ciprian Popa – Reprezentant al Asociațiilor Județene de Rugby și al Asociației Municipale de Rugby București

Ștefan Demci – Reprezentant al echipelor de seniori și rugby feminin

Membri de drept

Florinel Matei – Secretar General

Ionel Mihăilă – Trezorier

Colegiul Director

Colegiul Director este organul executiv permanent al F.R.R. Colegiul Director este organul de administrare și gestionare al F.R.R. care asigură punerea în aplicare a hotărârilor Adunării Generale și Biroului Federal.
Colegiul Director este alcătuit din Președintele, Vicepreședinții și trezorierul Federației.

Președinte
Vicepreședinți
Trezorier
Președinte

Alin Petrache

Vicepreședinți

Mircea Copaci

 Bogdan Marinescu

Trezorier

Ionel Mihăilă

Comisia de Cenzori

Controlul financiar intern al F.R.R. este asigurat de către doamna Diana Rusu.

Comisii

Comisia de Apel
Comisia de Disciplină și Fair-Play
Comisia Medicală și Anti-Doping
Comisia Centrală de Arbitri (CCA)
Comisia de Citare Observare (CCOB)
Comisia pentru Statutul și Transferul Jucătorului (RSTJR)

Comisia de Apel

Andrei Bulboacă  – Președinte

Ionuț Calițescu – Secretar

Stelian Podărescu  – Membru

Bogdan Tănase  – Membru

Ion Popescu – Membru

 Marius Iacob  – Membru

Costel Danalache  – Membru

Comisia de Disciplină și Fair-Play

Valeriu Toma – Președinte

Andrei Zamfirescu – Secretar

Andrei Petrescu – Membru

Bogdan Zebega – Membru

Marian Burghelea – Membru

Daniel Burghelea – Membru

Irina Roxana Petre – Membru

Liliana Radu – Membru

Comisia Medicală și Anti-Doping

Alin Popescu – Președinte

Dan Wanya Crângu – Secretar

Vlad Ilie – Membru

Comisia Centrală de Arbitri (CCA)

Mihai Irimia – Președinte

Constantin Bonea – Secretar

Dănuț Dumbravă – Membru Muntenia

Bernard Charreyre – Consultant tehnic

Emil Pîrțoc – Președinte Onorific

Echipa de reprezentanți zonali:

Emil Gorodea – Reprezentant Zonal Moldova

Robert Diaconescu – Reprezentant Zonal Dobrogea

Călin Cojocnean – Reprezentant Zonal Transilvania

Cristian Șerban – Reprezentant Zonal Muntenia

Lucian Ravar – Reprezentant Zonal Centru (Brasov & Sibiu)

Alexandru Nițulescu – Reprezentant Zonal Est (Timis, Arad & Hunedoara)

Florin Bonea – Reprezentant Rugby Tag

 

Comisia de Citare Observare (CCOB)

Bonea Constantin : Președinte (București)

Irimia Mihai : Prim VicePreședinte (Bârlad)

Budișteanu Bogdan : Vicepreședinte (Iași)

Pleșcan Gheorghe : secretar (Iași)

 

Comisia pentru Statutul și Transferul Jucătorului (RSTJR)

Ioan Gheorghescu – Președinte

Alexandru Dumitru – Secretar

Marin Ionescu – Membru

Declaratii de avere

Alin Petrache – vezi document

Declaratii de interese

Alin Petrache – vezi document

Florica Ionescu – vezi document

Matei Florinel – vezi document

Ionel Mihaila – vezi document

Departamente


Secretar General – Florin Matei

Departamentul Tehnic National –


Departamentul Dezvoltare – Ciprian Popa (Director National de Dezvoltare)


Departamentul Comunicare, Marketing si Evenimente – Mirela Basescu


Departamentul Financiar-Contabil – Flori Ionescu (Director)


Departamentul Medical – Dr. Alin Popescu (Director)


Departamentul Competitii – Marius Raczek (Director)


Departamentul Administrativ – Ana Serban (Manager)

 

Link-uri utile