Georgia, victorie la diferenta minima cu Argentina Jaguars

Georgia a invins Argentina Jaguars la un punct diferenta

Georgia a invins Argetina Jaguars dupa o partida foarte disputata, beneficiind doar de un punct avans pe tabela, la finalul meciului. Prima incercare a jocului a venit in minutul 16, cand Gugava, dupa o interceptie, a efectuat o cursa solitara pana in terenul de tinta sud-american.

Pana la pauza am mai notat doar trei lovituri de pedeapsa, doua pentru argentinieni, reusite de Madero, si una in contul Georgiei, prin Urjukashvili, plus cartonasul galben incasat de Begadze. Ex-sovieticii au intrat la cabine cu un avantaj minim de doua puncte pe tabela, 8-6.

Partea a doua a jocului a inceput in nota de dominare georgiana, care s-a distantat pe tabela prin alte doua penalitati ale excelentului fundas Urjukashvili, care au dus scorul la 14-6.

Pana la urma cele 6 puncte s-au dovedit decisive, argentinienii reusind o incercare spre final, prin Chazal, cu 11 minute inainte de final. Gonzalez Iglesias a reusit trnsformarea, iar ultimele minute au fost de foc.

Sud-americanii au avut sansa victoriei in minutul 73, dar au irosit o lovitura de pedeapsa de la centrul terenului.
Scor final 14-13 in favoarea Georgiei, care acumuleaza astfel 4 puncte in clasament. Argentina Jaguars a ajuns la doua puncte in ierarhie, ambele dupa acumularea bonusului defensiv.

IRB NATIONS CUP 2011: GEORGIA – ARGENTINA JAGUARS: 14-13
Arbitri: Pascal Gauzere (Franta)- Horatiu Bargaunas (Romania), Inigo Atorrasagasti (Spania)
Arbitri asistenti: Robert Diaconescu, Danut Frasineanu

Georgia: 15. Beka Urjukashvili, 14. Lekso Gugava, 13. Aleksander Todua, 12. Revaz Gigauri, 11. Irakli Chkhikvadze, 10. Lasha Khmaladze, 9. Giorgi Begadze, 8. Dimitri Basilaia, 7. Viktor Kolelishvili, 6. Simon Maisuradze, 5. Giorgi Nemsadze, 4. Ilia Zedginidze (C), 3. David Kubriashvili, 2. Shalva Mamukashvili, 1. Vasil Kakovin
Rezerve: 16. Akvsenti Giorgadze, 17. Goderdzi Shvelidze, 18. Vakhtang Maisuradze, 19. Givi Berishvili, 20. Bidzina Samkharadze, 21. Irakli Giorgadze, 22. Besik Khamashuridze

Argentina: 15. Roman Miralles, 14. Belisario Agulla, 13. Lisandro Gomez Lopez, 12. Maximiliano Nannini, 11. Fernando Luna, 10. Benjamin Madero, 9. Santiago Mendez, 8. Antonio Ahualli De Chazal, 7. Ignacio Pasman, 6. Tomas De La Vega (C), 5. Hugo Schierano, 4. Santiago Guzman, 3. German Araoz, 2. Andres Bordoy, 1. Francisco Piccinini
Rezerve: 16. Mauricio Guidone, 17. Francisco Gomez Kodela, 18. Felipe Aranguren, 19. Tomas Leonardi, 20. Martin Landajo, 21. Santiago Gonzalez Iglesias, 22. Joaquin Tuculet