România, învinsă de Italia, la București

Naționala de rugby a României a pierdut primul meci test World Rugby al lunii iulie, după ce a fost învinsă de Italia cu 45-13 (19-6). A fost primul meci între cele două echipe la București, după 18 ani. La începutul partidei s-a ținut un moment de reculegere în memoria lui Massimo Cuttitta, fost jucător și căpitan al Italiei, antren0r al pachetului de înaintare al României între 2017 și 2018.

În meciul disputat pe Stadionul Național de Rugby Arcul de Triumf, Stejarii au rezistat doar o repriză în fața Squadrei Azzurra. După primele minute de tatonare în care ambele echipe au testat apărarea adversă, România a deschis scorul. Revenit la națională după un an jumătate, Florin Vlaicu a pus primele puncte pe tabelă, dintr-o lovitură de pedeapsă, 3-0, în minutul 10. Trei minute mai târziu a încercat să dubleze avantajul, însă balonul trimis tot dintr-o penalitate, a lovit butul. Primul eseu al partidei a venit după o acțiune mai puternică a Italiei care a reușit să marcheze prin centrul Tommaso Menoncello în minutul 15 al partidei. Allan Tommaso a trimis și el în bară, dar scorul devenea 5-3 pentru italieni în minutul 17.

România continuă să atace și efortul Stejarilor este răsplătit cu o nouă lovitură de pedeapsă, transformată în puncte de Vlaicu, care ne aduce iarași la conducerea jocului, 6-5 (minutul 23). Uvertura oaspeților are șansa de a-și aduce echipa în avantaj, dar a trimis pe lângă dintr-o poziție favorabilă, de pe partea de stânga de atac a Italiei, iar scorul s-a menținut 6-5 pentru români, cu cinci minute înainte de finalul primei părți.

Finalul primei părți a aparținut italienilor care au marcat două eseuri în trei minute. Tommaso și-a luat revanșa după penalitatea ratată, când reușind să concretizeze o acțiune cu supra numeric a echipei sale. Tot el l-a transformat și eseul, pentru 12-6. Un minut mai târziu, oaspeții au reușit un contraatac rapid pornit de la pilierul Ivan Nemer, contiuat de talonerul Gianmarco Lucchesi și finalizat cu o nouă încercare de jucătorul de linia doua Niccolo Cannone. Tommaso a îndeplinit o simplă formalitate și-a transformat dintr-o poziție facilă, stabilind scorul pauzei România 6, Italia 19 .

Aflat la debut pentru italieni, mijlocașul la grămadă Alessandro Garbisi a deschis tabela în partea secundă, cu un eseu, după un atac rapid al italienilor, Tommaso a transformat, iar scorul a devenit 26 la 6. În minutul 58 oaspeții reușesc o nouă încercare, prin centrul Tommaso Menoncello care a reușit astfel dubla, netransformată. Italia își concretizează dominația de pe teren prin încă două eseuri, unul reușit de centrul Marco Zanon, iar al doilea de Giacomo Nicotera, ambele transformate de Allan Tommaso.

Cei care închid însă tabela sunt Stejarii, Alexandru Savin reușind o încercare chiar în ultimul minut al jocului, iar Alexandru Bucur a transformat, 45-13, scor final.

România va întâlni în următoarele două meciuri test, pe 10 și 17 iulie, la Montevideo, reprezentantiva Uruguay.

Arbitri: Luke Pearce, Christophe Ridley, Ian Tempest (Anglia), TMO: Eric Gauzins