Romania, învinsă de Țările de Jos, va juca pentru locurile 7-8 ale Campionatului European U18

Naționala de U18 a României a fost învinsă astăzi de reprezentativa similară a Țărilor de Jos cu 34-0 (13-0), într-un meci ce a contat pentru locurile 5-8 ale Campionatului European U18 de la Kaliningrad. Stejăreii vor juca astfel, sâmbătă, 9 octombrie, pentru locurile 7-8 ale competiției, cu echipa care va pierde meciul dintre Rusia și Cehia.

Meciul de pe Lokomotiv Stadium a început cu România U18 în atac, însă apărarea bună a adversarilor a închis toate culoarele. Șansa de a deschide scorul aparține jucătorilor din Țările de Jos, în minutul 5,  însă Milan Van Dongen ratează lovitura de pedeapsă. Urmează minute bune în care jocul este echilibrat, cu ambele echipe forțând breșe în apărarea adversă. În minutul 12, după ce balonul circulă frumos pe linia de treisferturi, Tom Hijdra reușește primul eseu al partidei, 5-0 pentru Țările de Jos.

Stejăreii forțează și ei punerea primelor puncte pe tabelă însă numeroasele greșeli tehnice, îi îndepărtează de terenul de 22 advers. Cei care reușesc să înscrie sunt adversarii, în minutul 26, prin Milan Van Dongen, care concretizează o lovitură de pedeapsă. Din minutul 30, România joacă în inferioritate numerică după ce Cosmin Todoran și Roberto Cătescu sunt eliminați temporar. Profitând de avantajul numeric de pe teren, Țările de Jos pun presiune și reușesc un nou eseu, după ce balonul circulă pe linia de treisferturi pe la Ruben De Schipper și Tom Hijdra, ca Daniel Leers să culce balonul în terenul de țintă, 13-0, care este și scorul pauzei.

România începe repriza a doua în efectiv complet, însă doar pentru câteva minute, Pîntea văzând cartonașul galben pentru un placaj înalt. Imediat, adversarii speculează momentul și reușesc un nou eseu prin Niels Govearts, transformat de Milan Van Dongen, 20-0. Urmează o nouă încercare pe contraatac, acțiune finalizată de Boris Hadinegoro, iar  Van Dongen transformă pentru 27-0. Stejăreii nu renunță la luptă, atacă și mută jocul pentru următoarele 10 minute în terenul de 22 al adverarilor, forțând eseul. În minutul 47, raportul de forțe de teren se echilibrează, după ce Lars Massswinkel vede și el cartonașul galben. Urmează minute bune de joc pentru români, însă fără a fi concretizate în puncte.
Înainte de fluierul de final, Ciprian Husdup vede și el cartonașul galben, Țările de Jos profită de acest lucru și marchează un nou eseu, prin Mike Hansen, transformat de Vikas Meijer.

Cu două înfrângeri din două partide, România va juca sâmbătă, 9 octombrie, pentru locurile 7-8, cu echipa care va pierde meciul Rusia – Cehia.