Romanian Wolves debutează în Super Cup, pe 10 septembrie, ora 19:00

Rugby Europe a anunțat datele de desfășurare și orele de începere ale meciurilor din Rugby Europe Super Cup, competiție în care România va fi reprezentată în premieră de Selecționata Romanian Wolves.

Lupii vor disputa primele două meciuri pe teren propriu, cu Tel-Aviv Heat (Israel), pe 10 septembrie și cu RC Batumi (Georgia) pe 17 septembrie, ambele partide urmând să aibă loc pe Stadionul Național de Rugby Arcul de Triumf din București, prima de la ora 19:00 și cea de-a doua de la ora 16:00.

Față de ediția inaugurală, Rugby Europe Super Cup are două noi echipe înscrise la start, Romanian Wolves și campioana en-titre a Georgiei, RC Batumi, cele opt echipe participante fiind împărțite în două grupe, în funcție de criteriul geografic.

Romanian Wolves se află în Grupa de Est cu două echipe din Georgia, RC Batumi și Black Lion, campioana en-titre a competiției și una din Israel, Tel-Aviv Heat.

În Grupa de Vest se află Brussels Devils din Belgia, Delta din Țările de Jos, Lusitanos din Portugalia și Castilla Y Leon Iberians din Spania.

Primele două clasate din fiecare grupă se vor califica în semifinale care vor avea loc între 4-5 decembrie, finalele urmând să aibă loc între 17-18 decembrie.

Programul Rugby Europe Super Cup:
Runda 1 Est 10/09/2022 Romanian Wolves v Tel Aviv, ora 19:00 (ora României), Stadionul Național de Rugby Arcul de Triumf
Runda 1 Vest 10/09/2022 Brussels Devils v Iberians, ora 15:00 *
Runda 1 Est 11/09/2022 RC Batumi v Black Lion, ora 16:30
Runda 1 Vest 11/09/2022 Delta v Lusitanos, ora 12:30

Runda 2 Est 17/09/2022 Romanian Wolves v RC Batumi, ora 16:00, Stadionul Național de Rugby Arcul de Triumf
Runda 2 Vest 17/09/2022 Lusitanos v Brussels Devils, ora 17:00
Runda 2 Est 18/09/2022 Black Lion v Tel Aviv, ora 16:30
Runda 2 Vest 18/09/2022 Iberians v Delta, ora 12:00

Runda 3 Vest 24/09/2022 Delta v Brussels Devils, ora 15:30
Runda 3 Est 25/09/2022 Black Lion v Romanian Wolves, ora 15:00 (ora României)
Runda 3 Est 25/09/2022 RC Batumi v Tel Aviv, ora 15:00
Runda 3 Vest 25/09/2022 Iberians v Lusitanos, ora 18:00

Runda 4 Est 13/10/2022 Tel Aviv v Black Lion, ora 16:00
Runda 4 Est 15/10/2022 RC Batumi v Romanian Wolves, ora 13:30 (ora României)
Runda 4 Vest 15/10/2022 Lusitanos v Iberians, ora 16:30
Runda 4 Vest 15/10/2022 Brussels Devils v Delta, ora 20:00

Runda 5 Vest 22/10/2022 Delta v Iberians, ora 13:00
Runda 5 Vest 22/10/2022 Brussels Devils v Lusitanos, ora 15:30
Runda 5 Est 22/10/2022 Tel Aviv v RC Batumi,ora 11:30
Runda 5 Est 23/10/2022 Romanian Wolves v Black Lion, ora 18:00 (ora României)

Runda 6 Vest 28/10/2022 Lusitanos v Delta, ora 20:00
Runda 6 Est 29/10/2022 Black Lion v RC Batumi, ora 16:00
Runda 6 Est 30/10/2022 Tel Aviv v Wolves – urmează să fie stabilit
Runda 6 Vest 30/10/2022 Iberians v Brussels – urmează să fie stabilit
* ora locală

Ți-a plăcut articolul? Distribuie-l către prietenii tăi:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Alte articole similare:

Link-uri utile