Stiinta Baia Mare s-a calificat in finala Cupei Romaniei

Stiinta Baia Mare intalneste Universitatea Cluj intr-o partida restanta in SuperLiga CEC Bank.

Stiinta Baia Mare si Universitatea Cluj au disputat la Gura Humorului cea de-a doua semifinala a Cupei Romaniei editia 2013, o partida in urma careia maramuresenii au obtinut calificarea in finala.

Disputa a inceput avandu-i pe clujeni in prim plan, studentii ardeleni dominand oarecum surprinzator primele zece minute in care au presat apararea maramuresenilor masata in 22-ul propiru.

Initiativa Universitatii a dat roade si dupa zece minute de joc alb-negrii au deschis scorul dintr-o lovitura de pedeapsa concretizata de uvertura Dimofte.

Baimarenii au revenit in joc si au preluat initiativa, insa apararea clujeana nu a cedat si in ciuda faptului ca Wiringi a jucat toate loviturile de pedeapsa primite in margine, zimbrii au fost opriti in drumul lor catre eseu.

Egalarea a venit in minutul 31 atunci cand dupa mai multe tentative nereusite de a marca eseu Wiringi a concretizat o tentativa de tinta, rezultatul de 3-3 fiind si cel inregistrat dupa prima parte a jocului.

In repriza secunda zimbrii au pornit decisi si Oancea a gasit drumul catre prima incercare a partidei, Wiringi a transformat pentru ca baimarenii sa preia conducerea cu rezultatul de 10-3.

A urmat un joc echilibrat in care initiativa a apartinut baimarenilor fara a avea insa situatii reale de a marca puncte, in replica Universitatea Cluj ratand sansa de a reduce din diferenta de pe tabela de scor, Dimofte trimitand scurt o lovitura de pedeapsa.

Minutul 63 avea sa aduca si cel de-al doilea eseu al zimbrilor, Van Heerden a patruns prin defensiva clujeana dupa care l-a gasit in suport pe Wiringi, neozeelandezul marcand o incercare la centru pentru ca tot el sa mai aduca doua puncte din transformare.

Finalul a apartinut Universitatii Cluj, alb-negrii au presat in cautarea eseului de onoare care a si venit in ultimul minut de joc, dupa greseli repetate ale defensivei baimarene arbitrul dictand eseu de penalizare.

Dimofte a transformat si astfel scorul final al celei de-a doua semifinale a Cupei Romaniei a fost Stiinta Baia Mare-Universitatea Cluj 17-10.

Cu acest succes Stiinta Baia Mare s-a calificat in finala competitiei acolo unde va intalni Steaua intr-o reeditare a ultimului act din sezonul trecut, de aceasta data partida decisiva cu trofeul pe masa urmand a se disputa la Bucuresti pe stadionul Ghencea, sambata viitoare.