Toulouse, tabela alba la Montpellier

Top 14.
Top 14.

In acest week-end s-au desfasurat meciurile contand pentru etapa a cincea a Top 14, campionatul francez la rugby.

Poate cel mai surprinzator rezultat a fost cel de la Montpellier, in care gazdele s-au impus cu un categoric 25-0 in fata celor de la Toulouse. Gazdele nu au luat bonusul ofensiv deoarece s-au oprit la trei eseuri, cele venite de la Pellisie, Trinh-Duc si Sicart.

Partida foarte stransa intre Racing Metro si Perpignan, pe care echia organizatoare si-a adjudecat-o finalmente cu 19-16.

La pauza a fost 6-6, iar duelul la buturi intre Sexton si Alan a continuat si mai departe. Diferenta s-a facut din pricina unei singure penalitati, parizienii castigand cu 19-16.

Fundasul Fall a reusit o incercare pentru Racing Metro, iar catalanii au beneficiat de un eseu de penalizare. Paulica Ion a fost titular la linia intai pentru Perpignan, fiind inlocuit dupa pauza.

Oyonnax continua sa fie foarte puternica pe teren propriu.

Nou-promovata s-a impus in meciul cu campioana Castres Olympique, 19-9.

Singurul eseu al meciului a fost reusit de aripa Tian, cu 5 minute inainte de final. Valentin Ursache a fost titular la Oyonnax pe post de flanker. De partea cealalta, Mihaita Lazar a fost titular la Castres, el lasand locul unui coechipier in partea secunda.

Grenoble a invins Bordeaux cu 21-14. Courrent a realizat sapte lovituri de pedeapsa, iar oaspetii au avut in cont singura incercare a jocului, semnata de Brousse. La echipa oaspete, pilierul roman Silviu Florea nu a fost convocat. Dupa primele 40 de minute, tabela indica 9-6 pentru Grenoble.

Brive s-a impus cu 17-10 in fata celor de la Bayonne. Punctele gazdelor au venit dupa eseurile lui Namy si Swanepoel.

Interesant este ca la pauza tabela a fost alba, 0-0.  Oaspetii au luat bonificatia defensiva dupa eseul lui Muller, din minutul 77, transformat de Bustos Moyano.

Biarritz nu a putut trece de Toulon, desi jocul s-a desfasurat in Tara Bascilor.

Oaspetii au invins cu 24-13 ajutandu-se de eseurile lui Mermoz si Giteau. Fono a marcat pentru Biarritz, iar la buturi duelul s-a purtat intre Yachvili si Wilkinson. In partea a doua, Wilkinson a lasat rolul de buteur lui Giteau. La pauza, Toulon a condus cu 6-3.

Stade Francais continua seria meciurilor bune, dupa un succes 23-16 cu Clermont.

In prima repriza s-a inregistrat un rezultat strans, 3-6, dupa care gazdele si-au impus punctul de vedere. Bonneval si Arrias au reusit eseurile necesare succesului.

In contrapartida, Pierre a asigurat cu incercarea sa bonusul defensiv vizitatorilor. Fostul capitan al nationalei franceze, Pascal Pape, revenit dupa o accidentare, a primit cartonas rosu in minutul 76.

Chiar si asa, coechipierii sai au securizat victoria, nepermitand oaspetilor decat intrarea in marja de 7 puncte.

La mijlocul saptamanii trecute, in Franta a avut loc si o etapa intermediara. Iata rezultatele:

Castres – Stade Francais 38-10

Toulon – Brive 62-12

Perpignan – Grenoble 36-13

Oyonnax – Biarritz 24-22

Clermont – Bayonne 55-0

Bordeaux – Montpellier 29-36

Toulouse – Racing Metro 30-6