Duel romanesc in Pro D2

Pro D2.
Pro D2.

Etapa a XIV-a a Pro D2, cel de-al doilea esalon rugbystic al Frantei, a programat un meci in care s-au intalnit sportivi romani.

Carcassonne a fost invinsa pe teren propriu de Bourg en Bresse cu scorul de 19-17, oaspetii impunandu-se dupa doua lovituri de pedeapsa concretizate in ultimele minute ale jocului.

La Bourg en Bresse, Alin Coste a fost titular in linia a doua. Gazdele l-au avut pe banca pe pilierul roman Andrei Ursache, care a fost introdus in joc in repriza secunda.

Tarbes a pierdut cu 18-3 meciul disputat in deplasare contra celor din La Rochelle. Sirbe nu a fost utilizat la echipa invinsilor.

Lyon, fara Bogdan Balan, accidentat, a pierdut cu 20-19 in deplasarea de la Agen. Bogdan Balan este in continuare in recuperare, asa ca nu a putut fi inclus in garnitura lyoneza.

Mont de Marsan a remizat pe teren propriu, 12-12 cu Pau, fara a-l avea in lot pe Bogdan Leonte.