Dupa un meci spectaculos, Dinamo s-a impus pe terenul celor de la CSM Olimpia Bucuresti

Pe stadionul Olimpia, in cea mai spectaculoasa partida a primei etape din noua editia a SuperLigii CEC Bank, Dinamo Bucuresti s-a impus cu rezultatul de 33-25 in fata gazdelor, CSM Olimpia Bucuresti, tigrii fiind nevoiti sa evolueze inca din minutul 36 in inferioritate numerica, dupa eliminarea definitiva a lui Constantin Dumitru.

Inca din startul partidei CSM Olimpia Bucuresti a incercat sa-si impuna vointa si presiunea inaintarii elevilor lui Daniel Neaga a dus la deschiderea scorului prin lovitura de pedeapsa concretizata de Marian Ispir. A venit insa un cartonas galben vazut de Constantin Dumitru si superioritatea numerica a dinamovistilor a fost concretizata cu eseul lui Catalin Beca, transformat de Liueli Simote.

Jocul a continuat sub semnul echilibrului si Simote Liueli, respectiv Daniel Faasen s-au evidentiat din fata butului, scorul devenind 10-9 in favoarea lui Dinamo, pentru ca in minutul 36 Constatin Dumitru sa vada cartonasul rosu, iar CSM Olimpia Bucuresti sa ajunga in situatia de a incerca sa mentina ritmul pana la final in doar 14 jucatori.

Pana la pauza aceiasi Liueli Simote si Daniel Faasen si-au mai trecut numele pe lista marcatorilor, iar Dinamo Bucuresti avea dupa primele 40 de minute un avantaj de 13-12, pe care fundasul tongan al alb-rosiilor l-a marit imediat dupa reluare tot dintr-o lovitura de pedeapsa.

CSM Olimpia Bucuresti nu a dezarmat si a continuat cursa de urmarire, mai mult chiar incercarea lui Kamil Sobota, transformata de Daniel Faasen a intors situatia de pe tabela de marcaj, gazdele avand avantaj pana in minutul 58, cand un eseu de penalizare a facut ca rezultatul sa devina 23-19 in favoarea lui Dinamo.

Situatia CSM-ului s-a ingreunat in minutul 60, cand Adrian Ion a fost trimis pe banca pedepselor si chiar daca Daniel Faasen a marcat din lovitura de pedeapsa, replica dinamovistilor nu a intarziat sa vina, eseul lui Ionut Balaban fiind cel care practic a decis invingatoarea, pana la final Liueli Simote, respectiv Daniel Faasen mai trecandu-si in cont cate o tentativa de tinta concretizata in puncte.

In urmatoarea etapa Dinamo va intalni pe propriul teren eterna rivala Steaua, iar CSM Olimpia Bucuresti se va deplasa in Moldova pe terenul celor de la Politehnica Iasi.