In Six Nations urmeaza o etapa decisiva in privinta luptei pentru titlul de campioana

Six Nations.
Six Nations.

Sambata si duminica se vor disputa partidele contand pentru cea de-a patra etapa din cea mai importanta competitie a emisferei de nord, Six Nations, in momentul de fata patru echipe avand sanse reale de a cuceri titlul de campioana.

La Dublin, Irlanda si Italia se vor intalni in prima partida a zilei de sambata, verzii fiind liderii clasamentului datorita punctaverajului superior, in timp ce azzurri se afla pe ultima pozitie dupa ce au pierdut toate disputele din anterioarele etape.

Practic pentru italieni infrangerea din runda precedenta pe propriul teren este sinonima cu nedoritul trofeu lingura de lemn avand in vedere ca mai au de jucat cu Irlanda la Dublin iar in ultima etapa pe propriul teren cu Anglia.

Irlanda in schimb are nevoie de victorie pentru a putea spera in continuare la titlul de campiona, iar dupa jocurile aratate pe propriul teren in aceasta editie este favorita certa in partida cu azzurri.

In intreaga istorie a partidelor directe, Irlanda s-a impus de 18 ori in 22 de intalniri, italienii castigand patru, singura data cand azzurri s-au impus la Dublin fiind in 1997, pe fostul stadion Lansdowne Road, atunci cand gratie argentinianului naturalizat, Diego Dominguez marcator al unui eseu, patru penalitati si trei transformari s-au impus cu rezultatul de 37-29.

Anul trecut Irlanda a avut o evolutie mai stearsa si de acest lucru au profitat italienii, care la Roma au castigat cu 22-15 reusind cea mai buna participare a lor in Six Nations.

Cu ocazia disputei de sambata, Brian O’Driscoll va deveni cel mai selectionat jucator din istoria rugby-ului cu 140 de prezente in partide test, 132 pentru Irlanda si opt in tricoul British and Irish Lions, singura modificare in XV-le de start al verzilor fata de precedenta partida fiind introducerea lui Henderson in locul lui O’Mahony, accidentat.

Si la italieni vor fi schimbari, Sergio Parisse va fi odihnit pentru partida cu Anglia in timp ce pentru prima data in aceasta editie a Six Nations la italieni va incepe inca din primul minut cuplul de mijlocasi Tito Tebaldi-Luciano Orquera.

A doua partida a zilei de sambata va fi duelul dintre Scotia si Franta de pe stadionul Murrayfield, ciulinii fiind increzatori ca pot invinge cocosii galici dupa o asteptare de opt ani.

Victoria scotienilor la Roma le-a dat acestora aripi iar Franta dupa un inceput foarte bun a capotat etapa trecuta la Cardiff, acolo unde Tara Galilor le-a administrat un 27-6 cocosilor galici, prestatia elevilor lui Philippe Saint Andre fiind mult sub posibilitatile acestei echipe.

Astfel, antrenorul Les Bleus va face pentru partida de la Edinburgh nu mai putin de sapte schimbari, trei fortate din cauza accidentarilor lui Fofana, Nyanga si Szarzewski, una disciplinara in ceea ce-l priveste pe Picamoles, renuntand la alti trei jucatori si anume Lauret, Doussain si Bonneval.

In ceea ce-i priveste pe scotieni, antrenorul Scott Johnson l-a rechemat pe capitanul Kelly Brown, cel care va fi insarcinat sa-si conduca echipa si in partida de sambata.

Din cele 86 de partide directe Franta are avantajul de a fi castigat 49, ciulinii doar 34, 3 dispute terminandu-se la egalitate, ultimele sapte confruntari revenind cocosilor galici.

Ultimul succes al Scotiei in fata Les Bleus dateaza din 2006 atunci cand Sean Lamont a marcat doua eseuri, unul dupa un mol cu care s-au castigat 22 de metri, Chris Paterson s-a evidentiat in fata butului cu cate doua transformari respectiv lovituri de pedeapsa, iar ciulinii s-au impus cu 20-16.

Duminica pe stadionul Twickenham, Anglia si Tara Galilor vor inchide aceasta etapa cu reeditarea partidei de anul trecut cand cele doua natiuni au jucat cu trofeul pe masa, galezii reusind victoria la o diferenta gratie careia s-au incununat cu laurii de campioni ai emisferei de nord.

Dupa infrangerea din prima etapa in fata Frantei, trandafirii au revenit si au trecut pe rand de Scotia si Irlanda, victoria cu verzii demonstrand forta echipei lui Stuart Lancaster care desi a primit o lovitura chiar la inceputul reprizei secunde, dupa eseul lui Kearney, a revenit si a castigat ramanand in lupta pentru titlu.

Aceasta lupta a fost redeschisa insa mai ales de succesul Tarii Galilor in fata Frantei, un succes care a resuscitat trupa lui Warren Gatland dupa esecul de la Dublin greu de digerat nu prin diferenta de scor cat prin evolutia din teren.

Asa s-a ajuns ca in acest moment patru echipe sa fie la egalitate de puncte, de acum fiecare infrangere insemnand de fapt iesire din cursa pentru prima pozitie la sfarsitul competitiei.

Daca Stuart Lancaster nu s-a decis inca in privinta primului XV, certa fiind absenta lui Billy Vunipola accidentat, omologul sau neozeelandez de pe banca tehnica a galezilor a decis sa-i trimita pe teren inca din primul minut pe doi dintre absentii din partida cu Franta, Jonathan Davies si Alun Wyn Jones.

In privinta palmaresului general echilibrul este perfect, fiecare dintre cele doua natiuni avand cate 56 de succese din 124 de dispute, 12 terminandu-se la egalitate, avantajul moral fiind de partea penelor de strut care au castigat ultimele trei intalniri.

Anul trecut Tara Galilor a castigat pe Millenium Stadium cu un categoric 30-3, rezultat care le-a asigurat galezilor suprematia, ultimul success al trandafirilor datand din 2011 atunci cand in pregatirea participarii la Cupa Mondiala au castigat cu 23-19 dupa ce anterior in acelasi an reusisera sa se impuna la Cardiff cu 26-19 in Six Nations.

Programul si actorii etapei a patra din Six Nations:

Aviva Stadium, Dublin: Irlanda-Italia, sambata 8 martie, ora 16:00, direct Dolce Sport 2
Irlanda: 15 Rob Kearney, 14 Andrew Trimble, 13 Brian O’Driscoll, 12 Gordon D’Arcy, 11 Dave Kearney, 10 Jonathan Sexton, 9 Conor Murray, 8 Jamie Heaslip, 7 Chris Henry, 6 Iain Henderson, 5 Paul O’Connell (c), 4 Devin Toner, 3 Mike Ross, 2 Rory Best, 1 Cian Healy.
Rezerve: 16 Sean Cronin, 17 Jack McGrath, 18 Martin Moore, 19 Rhys Ruddock, 20 Jordi Murphy, 21 Eoin Reddan, 22 Paddy Jackson, 23 Fergus McFadden.

Italia: 15 Luke McLean, 14 Angelo Esposito, 13 Michele Campagnaro, 12 Gonzalo Garcia, 11 Leonardo Sarto, 10 Luciano Orquera, 9 Tito Tebaldi, 8 Robert Barbieri, 7 Paul Derbyshire, 6 Joshua Furno, 5 Marco Bortolami (c), 4 Quentin Geldenhuys, 3 Martin Castrogiovanni, 2 Leonardo Ghiraldini, 1 Alberto de Marchi
Rezreve: 16 David Giazzon, 17 Michele Rizzo, 18 Lorenzo Cittadini, 19 Antonio Pavanello, 20 Manoa Vosawai, 21 Edoardo Gori, 22 Tommaso Allan, 23 Andrea Masi

Murrayfield, Edinburgh: Scotia-Franta, sambata 8 martie, ora 19:00, direct Dolce Sport 1
Scotia:15 Stuart Hogg, 14 Tommy Seymour, 13 Alex Dunbar, 12 Matt Scott, 11 Sean Lamont, 10 Duncan Weir, 9 Greig Laidlaw, 8 David Denton, 7 Kelly Brown, 6 John Beattie, 5 Jim Hamilton, 4 Richie Gray, 3 Geoff Cross, 2 Scott Lawson, 1 Ryan Grant
Rezerve:16 Ross Ford, 17 Alasdair Dickinson, 18 Euan Murray, 19 Tim Swinson, 20 Ryan Wilson, 21 Chris Cusiter, 22 Duncan Taylor, 23 Max Evans

Franta: 15 Brice Dulin, 14 Yoann Huget, 13 Mathieu Bastareaud, 12 Maxime Mermoz, 11 Maxime Médard, 10 Jules Plisson, 9 Maxime Machenaud, 8 Damien Chouly, 7 Alexandre Lapandry, 6 Sébastian Vahaamahina, 5 Yoann Maestri, 4 Pascal Papé, 3 Nicolas Mas, 2 Brice Mach, 1 Thomas Domingo
Rezerve: 18 Guilhem Guirado, 17 Vincent Debaty, 18 Rabah Slimani, 19 Alexandre Flanquart, 20 Antoine Claassen, 21 Jean-Marc Doussain, 22 Remi Tálčs, 23 Gaël Fickou

Twickenham, Londra:Anglia-Tara Galilor, duminica 9 martie, ora 17:00, direct Dolce Sport 1
Anglia(lotul de jucatori):David Attwood (Bath ) Dylan Hartley (Northampton Saints) Tom Johnson (Exeter Chiefs) Joe Launchbury (London Wasps) Courtney Lawes (Northampton Saints) Joe Marler (Harlequins) Ben Morgan (Gloucester ) Chris Robshaw (Harlequins) Henry Thomas (Sale Sharks) Mako Vunipola (Saracens) David Wilson (Bath ) Tom Wood (Northampton Saints) Tom Youngs (Leicester Tigers), Mike Brown (Harlequins) Luther Burrell (Northampton Saints) Danny Care (Harlequins) Lee Dickson (Northampton Saints) Owen Farrell (Saracens) George Ford (Bath ) Alex Goode (Saracens) Jonny May (Gloucester ) Jack Nowell (Exeter Chiefs) Billy Twelvetrees (Gloucester )

Tara Galilor: 15 Leigh Halfpenny, 14 Alex Cuthbert, 13 Jonathan Davies, 12 Jamie Roberts, 11 George North, 10 Rhys Priestland, 9 Rhys Webb, 8 Taulupe Faletau, 7 Sam Warburton (c), 6 Dan Lydiate, 5 Luke Charteris, 4 Alun Wyn Jones, 3 Adam Jones, 2 Richard Hibbard, 1 Gethin Jenkins
Rezerve: 16 Ken Owens, 17 Paul James, 18 Rhodri Jones, 19 Jake Ball, 20 Justin Tipuric, 21 Mike Phillips, 22 Dan Biggar, 23 Liam Williams

Ți-a plăcut articolul? Distribuie-l către prietenii tăi:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Alte articole similare:

Link-uri utile