Irlanda a fost la un pas de a scrie istorie, dar All Blacks raman neinvinsi in 2013.

All Blacks.
All Blacks.

La Dublin, Noua Zeelanda a infruntat Irlanda in tentativa de a reusi sa ramana neinvinsa in 2013, inaintea partidei All Blacks avand 13 victorii in tot atatea partide disputate.

Irlanda a avut insa o prima repriza de vis, amintind de acea prima parte a disputei cu Tara Galilor din Six Nations gratie careia au administrat atunci singura infrangere viitorilor campioni ai emisferei de nord.

Dupa un inceput fulminant cu atacuri in valuri irlandezii au deschis scorul prin mijlocasul la gramada Murray, cel care a patruns in terenul de tinta All Blacks in ciuda opozitiei defensive neozeelandeze, Sexton reusind transformarea pentru ca scorul sa devina 7-0.

In minutul zece verzii au dezvoltat o noua actiune in urma careia cu un superb efort  personal talonerul Best a marcat cea de-a doua incercare, Sexton nu a gresit nici de aceasta data tinta, iarIrlanda conducea cu 14-0.

All Blacks, cu orgoliul ranit, au iesit la joc dar dupa o pasa gresita Rob Kearney a interceptat si cu o cursa de aproximativ 70 de metri a marcat a treia incercare a irlandezilor, Sexton a ratat transformarea irlandezii asigurandu-si insa un avans de 19 puncte.

Prima actiune soldata cu finalizare a neozeelandezilor a venit in minutul 25, atunci Cruden a trimis un balon de urmarire si masina de marcat eseuri Savea nu a ratat oportunitatea de a marca a 19-a incercare in 20 de partide disputate pentru All Blacks.

Cruden a transformat, dar cum Sexton a avut o noua tentativa de tinta reusita in minutul 33 la pauza Iralanda conducea cu rezultatul de 22-7.

In repriza secunda primele puncte au fost reusite de Cruden in minutul 52 dintr-o lovitura de pedeapsa, neozeelandezii nereusind sa treaca de apararea eroica a gazdelor.

Aceasta avea sa cedeze insa  12 minute mai tarziu, B.Franks reusind sa culce balonul in terenul de tinta al verzilor dupa o intrare in forta , Cruden a transformat reducand ecartul la 22-17.

Unul dintre momentele cheie ale partidei  s-a derulat cu cinci minute inainte de final, Sexton avand in picior sansa celor trei puncte care ar fi asigurat victoria insa a ratat o lovitura de pedeapsa dintr-o pozitie nu tocmai dificila.

Astfel a venit ultimul minut si dupa ce construind meticulos All Blacks au mutat jocul in apropierea terenului de tinta irlandez Crotty a scapat in eseu aducand egalarea.

Cruden si-a potrivit balonul pentru transformare, irlandezii au iesit sa-l intimideze si neozeelandezul a ratat, dar arbitrul Nigel Owens a dictat repetarea transformariis anctionandu-i pe verzi, Cruden nu a mai ratat si Noua Zeelanda s-a impus cu rezultatul de 24-22.

Revenind de la 7-22 la 24-22, irlandezii nereusind niciun punct in partea secunda, All Blacks au devenit  prima echipa din elita rugbyului mondial in era profesionista care termina un an calendaristic cu succese in toate partidele disputate.

Irlanda-NouaZeelanda 22-24 (22-7)

Au marcat: Murray (e), Bes (e) , Kearney (e), Sexton ( 2tr, lp) respectiv Savea (e), B.Franks (e), Crotty (e), Cruden (3tr, lp)

Irlanda: 15. Rob Kearney, 14. Tommy Bowe, 13. Brian O’Driscoll, 12. Gordon D’Arcy, 11. David Kearney, 10. Jonathan Sexton, 9. Conor Murray, 8. Jamie Heaslip, 7. Sean O’Brien, 6. Peter O’Mahony, 5. Paul O’Connell (capt), 4. Devin Toner, 3. Mike Ross, 2. Rory Best, 1. Cian Healy.

Rezerve: 16. Sean Cronin, 17. Jack McGrath, 18. Declan Fitzpatrick, 19. Mike McCarthy, 20. Kevin McLaughlin, 21. Isaac Boss, 22. Ian Madigan, 23. Luke Fitzgerald.

Noua Zeelanda: 15. Israel Dagg, 14. Cory Jane, 13. Ben Smith, 12. Ma’a Nonu, 11. Julian Savea, 10. Aaron Cruden, 9. Aaron Smith, 8. Kieran Read, 7. Richie McCaw (capt), 6. Steven Luatua, 5. Sam Whitelock, 4. Brodie Retallick, 3. Charlie Faumuina, 2. Andrew Hore, 1. Wyatt Crockett.

Rezerve: 16. Dane Coles, 17. Ben Franks, 18. Owen Franks, 19. Liam Messam, 20. Sam Cane, 21. TJ Perenara, 22. Beauden Barrett, 23. Ryan Crotty.