Irlanda a invins categoric Italia la Dublin

Joe Schmidt s-a decis asupra numelor cu care va ataca Cupa Mondiala.
Irlanda.
Irlanda.

Irlanda si Italia au disputat prima partida a etapei cu numarul patru din Six Nations, pe Aviva Stadium din Dublin verzii obtinand un succes categoric gratie caruia isi continua drumul catre castigarea trofeului in aceasta editie.

Prima jumatate de ora nu a lasat insa impresia ca Irlanda se va impune la scor, pana in minutul 30 scorul fiind egal 7-7, atat verzii cat si azzurri reusind sa inscrie cate un eseu transformat.

Scorul a fost deschis in minutul 6 de Sexton care a gasit bresa in defensiva italiana marcand un eseu la centru, transformarea apartinandu-i tot uverturii irlandeze.

La jumatatea primei reprize Italia a egalat gratie unei curse de efect a aripii Sarto care a depasit trei aparatori ai gazdelor, Orquera aducand cele doua puncte suplimentare ale transformarii.

Sexton i-a readus pe irlandezi in avantaj dupa o lovitura de pedeapsa, pentru ca in finalul primei parti, dupa actiuni sustinute, verzii sa reuseasca un nou eseu prin Trimble transformat de Sexton, scorul pauzei fiind: Irlanda-Italia 17-7.

In partea secunda Irlanda a preluat in totalitate controlul partidei reusind sa inscrie nu mai putin de cinci eseuri, pe lista marcatorilor trecandu-si numele: Sexton, Healy, Cronin, McFadden si McGrath, doua dintre reusite fiind transformate de P. Jackson.

Cum italienii nu au avut replica in repriza secunda, rezultatul final a fost de 46-7 in favoarea Irlandei, care a marcat un total de sapte eseuri intr-o partida memorabila din punctul de vedere ca Brian O’Driscoll a ajuns la selectia cu numarul 140, fiind liderul mondial la acest capitol.

Pentru Irlanda urmeaza o deplasare deosebit de grea la Paris, acolo unde va juca practic cu titlul pe masa in fata Frantei in timp ce Italia va primi vizita Angliei la Roma, avand tot mai putine sperante in a incheia acest sezon cu o victorie.

Irlanda-Italia 46-7 (17-7)
Au marcat: Sexton (2e,2tr,lp), Trimble (e), Healy (e), Cronin (e), McFadden (e), McGrath (e), P.Jackson (2tr) respectiv Sarto (e), Orquera (tr)

Irlanda: 15 Rob Kearney, 14 Andrew Trimble, 13 Brian O’Driscoll, 12 Gordon D’Arcy, 11 Dave Kearney, 10 Jonathan Sexton, 9 Conor Murray, 8 Jamie Heaslip, 7 Chris Henry, 6 Iain Henderson, 5 Paul O’Connell (c), 4 Devin Toner, 3 Mike Ross, 2 Rory Best, 1 Cian Healy.
Rezerve: 16 Sean Cronin, 17 Jack McGrath, 18 Martin Moore, 19 Rhys Ruddock, 20 Jordi Murphy, 21 Eoin Reddan, 22 Paddy Jackson, 23 Fergus McFadden.

Italia: 15 Luke McLean, 14 Angelo Esposito, 13 Michele Campagnaro, 12 Gonzalo Garcia, 11 Leonardo Sarto, 10 Luciano Orquera, 9 Tito Tebaldi, 8 Robert Barbieri, 7 Paul Derbyshire, 6 Joshua Furno, 5 Marco Bortolami (c), 4 Quentin Geldenhuys, 3 Martin Castrogiovanni, 2 Leonardo Ghiraldini, 1 Alberto de Marchi.
Rezerve: 16 David Giazzon, 17 Michele Rizzo, 18 Lorenzo Cittadini, 19 Antonio Pavanello, 20 Manoa Vosawai, 21 Edoardo Gori, 22 Tommaso Allan, 23 Andrea Masi.