Lyon invinsa in Pro D2

Lyon.
Lyon.

Al doilea esalon rugbystic al Hexagonului, Pro D2, a programat in acest week-end o noua runda, cea cu numarul 17.

Bourg en Bresse, cu Alin Coste introdus in linia a doua, dupa pauza, a cedat cu 34-15 pe terenul celor de la Pau, care a acumulat si bonusul ofensiv dupa cele patru incercari marcate.

Narbonne a dispus de lidera Lyon, fara Bogdan Balan, inca accidentat, cu scorul de 22-6, producand o surpriza in campionat.

Mont de Marsan a cedat pe teren propriu in fata lui Agen cu 12-9, intr-un joc lipsit de eseuri. La gazde, internationalul francez de tineret Bogdan Leonte, de origine romana, a fost titularizat pe postul de flanker dreapta.

Intalnirea romanilor din programul rundei putea fi in Carcassonne – Tarbes, scor 26-31. Din cei 3 internationali ai nostri, legitimati la cele doua formatii, doar Andrei Ursache, pe post de pilier, a jucat dupa pauza la formatia gazda.

Tonita este accidentat si nu a fost convocat la Carcassonne, iar Sirbe nu a figurat nici el in lotul celor de la Tarbes. Gazdele au luat bonus defensiv, in timp ce oaspetii au plecat acasa cu maximum, dupa acumularea bonusului ofensiv.