Poli Iasi a castigat etapa disputata la Bucuresti din Campionatul National de Rugby 7 senioare

Cea de-a treia etapa contand pentru Campionatul National de Rugby 7 senioare s-a disputat la Bucuresti, pe Stadionul National Arcul de Triumf, si a dat castig de cauza campioanelor en-titre Poli Iasi.

La acest al treilea turneu, parte din editia 2014 a Campionatului National de Rugby 7 Senioare au participat trei echipe: CS Poli Iasi, CS Universitatea Cluj si CS Gold Corporation Rosia Montana, fetele de la RC Gringos Transilvania nefacand deplasarea la Bucuresti.

In aceste conditii s-au disputat practic sase partide, iar fiecare echipa a primit din oficiu victoria pentru disputa pe care ar fi trebuit sa o dispute cu RC Gringos Transilvania, care, datorita neprezentarii, a pierdut toate jocurile cu 5-0.

Castigatoarele turneului precedent de la Iasi, CS Gold Corporation Rosia Montana, au cedat in primul joc oarecum suprinzator in fata fetelor de la Universitatea Cluj care, dupa o prima repriza incheiata in avantaj cu scorul de 12-7, la final s-au impus cu 29-7, raportul eseurilor fiind 5-1 in favoarea clujencelor.

Al doilea joc le-a avut ca invingatoare pe fetele de la CS Poli Iasi, acestea dupa o prima repriza incheiata la egalitate, 7-7, reusind sa obtina victoria cu 12-7 in fata celor de la CS Gold Corporation Rosia Montana, doua eseuri fiind marcate de iesence si unul singur de echipa din Ardeal.

Meciul decisiv s-a disputat intre CS Poli Iasi si CS Universitatea Cluj, o disputa pe care campioanele en-titre si-au adjudecat-o fara probleme, invingand cu scorul de 17-0 reusind trei eseuri, dintre care unul transformat fara replica din partea clujencelor.

In seria de partide considerate retur, situatia s-a modificat in sensul ca CS Gold Corporation a invins pe CS Universitatea Cluj cu 12-10, gratie avansului luat la pauza, pentru ca apoi sa piarda fara replica disputa cu fetele de la CS Poli Iasi, fara a reusi sa inscrie vreun punct.

CS Poli Iasi si CS Universitatea Cluj s-au intalnit in ultimul joc al etapei si, dupa o partida cu doua reprize diferite, in prima iesencele marcand 21 de puncte, in cea de-a doua clujencele 15 puncte, victoria sa revina studentelor din Copou cu 21-15, care au si castigat astfel etapa a III-a.

Rezultatele inregistrate in etapa a III-a din cadrul Campionatului National de Rugby 7 senioare de la Bucuresti: