Romania s-a calificat in sferturile de finala ale Campionatului European U18 Sevens.

Pe Stadionul National Arcul de Triumf s-au dipsutat partidele din faza grupelor contand pentru Campionatul European de Rugby 7 Sevens rezervat categoriei de varsta U18, esalonul de elita, cu doua victorii si o infrangere, Romania obtinand calificarea in sferturile de finala ale competitiei.

Aflata in Grupa C, Romania s-a impus in partidele disputate in compania Israelului si a Moldovei, pierzand disputa cu Irlanda , astfel ca Stejareii au ocupat in clasament pozitia secunda. Practic baietii nostri si-au atins obiectivul declarat la inceputul competitiei de antrenorul Alexandru Lupu, acela de a obtine calificarea in sferturile de finala, de unde sa putem lupta pentru un loc pe podium. In partidele cu Israel si Moldova, Romania a marcat in total 14 eseuri, de cel mai multe ori pe lista marcatorilor trecandu-si numele Codrin Bercu, unul din remarcatii acestei prime zile a competitiei, Cosmin Iliuta, Petru Azoitei, Andrei Pasalan si Marius Chiriac.

Asa cum era de asteptat, Irlanda a fost un adversar de calibru, Romania marcand doua eseuri insa fiind nevoita sa se recunoasca invinsa cu rezultatul de 40-10. Astfel daca Irlanda s-a impus in Grupa C, in celelalte doua grupe pe prima pozitie s-au clasat Franta si Portugalia, ambele cu cate trei victorii din tot atatea posibile, care au devansat pe Rusia, respectiv Italia, acestea din urma consolidandu-si pozitia secunda in urma victoriilor din partidele cu Spania si Germania, cele doua echipe de pe locul trei asigurandu-si insa participarea in sferturile de finala.

Cele mai multe puncte in prima zi ale competitiei le-au reusit Franta si Irlanda , dintr-o alta perspectiva chiar daca a ocupat ultimul loc in Grupa B, o impresie placuta a lasat-o Luxemburg, cea care a marcat trei eseuri Portugaliei iar apoi a cedat greu in partida cu Germania dupa ce la pauza se afla in avantaj.

Maine, in cadrul sferturilor de finala sunt programate partidele:
Franta-Spania
Portugalia-Germania
Irlanda-Rusia
Romania-Italia

Rezultatele primei zile:
Grupa A Franta-Spania 45-5, Rusia-Polonia 24-12, Franta-Polonia 63-0, Rusia-Spania 14-12, Franta-Rusia 47-0, Polonia-Spania 12-31
Clasament:1.Franta-9p, 2.Rusia-7p, 3.Spania-5p, 4.Polonia-3p

Grupa B Portugalia-Luxemburg 33-19, Germania-Italia 5-12, Portugalia-Italia 26-14, Germania-Luxemburg 19-15, Portugalia-Germania 17-14, Italia-Luxemburg 33-0
Clasament: 1.Portugalia-9p, 2.Italia-7p, 3.Germania-5p, 4.Luxemburg-3p

Grupa C Irlanda-Moldova 54-0, Romania-Israel 47-5, Irlanda-Israel 57-0, Romania-Moldova 43-0, Israel-Moldova 12-12, Irlanda-Romania 40-10