Steaua a câștigat Cupa României ediția 2022, după o finală cu Timișoara

CSA Steaua a câștigat finala Cupei României, învingând în meciul disputat astăzi pe SCM USV Timișoara cu 25-23 (10-10).  Militarii cuceresc astfel trofeul după trei ani, în 2019, trecând în finală tot de echipa din Banat.

Marea finală a fost marcată de un moment emoționant, Florin Vlaicu, liderul all-time de selecții al echipei naționale (129 selecții) și de puncte marcate (1030) anunțându-și retragerea din activitatea sportivă, acesta fiind ultimul său meci în postura de jucător.

Primele minute ale meciului au stat sub semnul echilibrului, jocul desfășurându-se la mijlocul terenului, ambele echipe tatonând terenul încercând să găsească punctele slabe în apărarea adversă. În minutul 3, Gabriel Rupanu deschide scorul, marcând primul eseu al întâlnirii după o acțiune pe treisferturi a bănățenilor, balonul trecând pe la Khvitcha Jgerenaia și Stephen Shennan, ultimul văzându-l foarte bine pe Rupanu venit la suport. Florin Vlaicu a transformat pentru 7-0.

În replică, Steaua mută jocul în 22-ul bănățean, forțând la rându-i primele puncte, care sunt puse pe tabelă de Vlăduț Popa, 7-3, în urma unei lovituri de pedeapsă. Timișoara răspune și ea cu o penalitate, însă balonul șutat de Vlaicu lovește butul din stânga, scorul menținându-se 7-3. Cei care au inițiativa sunt tot bănățenii, care mențin jocul în 22-ul stelist, încercând să marcheze un nou eseu. În minutul 17 Tudor Butnariu primește cartonașul galben, Timișoara forțează eseul, însă nu reușește să străpungă apărarea roș-albastră, care închide toate culoarele. Cei care au inițiativa sunt tot bănățenii, efortul lor fiind răsplătit câteva minute mai târziu, când Vlaicu mai pune trei puncte pe tabelă dintr-o penalitate, 10-3.

Steaua dă repede replica cu eseul marcat de Vlăduț Popa, care pătrunde în forță printre trei apărători, tot el transformându-și încercarea și stabilind egalitatea, 10-10, în minutul 30. Timișoara termină în atac prima repriză, însă nu reușește să treacă de apărarea militară, 10-10, fiind scorul pauzei.

Bucureștenii revin în forță după pauză și, la un minut după reluarea jocului, Vlăduț Popa trimite un balon de urmărire pentru Hinckley Vaovasa, care îl culcă în terenul de țintă. Steaua preia pentru prima dată în această finală conducerea. Popa ratează transformarea eseului, scorul rămâne 15-10. Timisoara răspunde cu un nou eseu, marcat de Manumua Tevita, care pătrunde prin apărarea stelistă, fiind greu de oprit. Florin Vlaicu transformă pentru 17-15, aducându-și echipa din nou, la conducere. Un minut mai târziu, Steaua răstoarnă scorul, Vaovasa reușind dubla, după un eseu frumos, deschis perfect de Dragoș Ser, 20-17.

Timișoara construiește atac după atac, însă Steaua se apără foarte bine. În minutul 60, Vlaicu restabilește din nou egalitatea dintr-o penalitate, 20-20, relansând jocul. În minutul 64, Monson Vaovasa primește cartonașul roșu pentru un placaj la gât la Alin Conache, Steaua urmând să evolueze până la finalul meciului în 14 jucători.

Bănățenii mută jocul în 22-ul stelist, însă nu reușesc să pună puncte pe tabelă. În minutul 69, Hinckley Vaovasa primește cartonașul galben, Steaua urmând să termine meciul în 13 jucători. Odată cu eliminarea lui Hinckley, Steaua este penalizată și cu o lovitură de pedeapsă, Vlaicu transformând din nou, pentru Timișoara, 23-20 pentru bănățeni. Steaua nu renunță la luptă și reușește să marcheze un nou eseu, la colț, prin Jone Marawa, preluând conducerea, 25-23. Daniel Plai nu reușește să transforme, balonul șutat de el lovind butul stâng.

În minutul 76, Timișoara are șansa de a reveni la conducere, însă balonul trimis de Vlaicu dintr-o penalitate nu trece printre buturi. Timișoara rămâne la rându-i în inferioritate numerică, Vlad Neculau primind cartonașul galben.

Meciul se termină cu Timișoara în atac, însă fără a avea puterea de a marca. Tușă Timișoara la 5 metri de terenul de țintă, mol de margine, însă Steaua se apăra bine. Balonul iese pe treisferturi, Silvanus Godwin trimite un balon de urmărire, Corrado Ștețco ajunge in extremis și voleibalează balonul în terenul de țintă pentru Stephen Shennan, care culcă în eseu. Încercarea nu este validată după consultarea video, astfel meciul se termină cu victoria Stelei, care cucerește Cupa României după trei ani.