Stejareii au invins Germania si vor juca in semifinale contra Spaniei

Romania U18.

La debutul in Campionatul European U18 care se desfasoara in Polonia, Stejareii au invins Germania calificandu-se astfel pentru semifinalele locurilor 1-4 in care vor avea de infruntat Spania.

Prima repriza a fost una disputata in care baietii nostri ar fi putut deschide scorul insa Paxaman a ratat o lovitura de pedeapsa, initiativa trecand apoi de partea Germaniei.

Dupa o presiune constanta de cateva minute in care am rezistat eroic in propriul 22, adversarii nostri au beneficiat de o lovitura de pedeapsa pe care insa au ratat-o.

Iesiti fara puncte primite dupa atacurile germanilor, baietii nostri au replicat pe masura si dupa ce Paxaman a ratat o lovitura de pedeapsa, a venit primul eseu marcat de Stratila, Paxaman nu a mai ratat tinta din transformare si Stejareii conduceau cu 7-0.

Acesta a fost si rezultatul pauzei, repriza secunda incepand cu Germania reducand din diferenta dupa o lovitura de pedeapsa pentru ca apoi sa ramana definitiv in 14 jucatori pentru o eliminare cu cartonas rosu in urma unui placaj peste limita regulamentului.

Stejareii au profitat de omul in plus si pachetul de inaintare si-a facut datoria , forta acestuia aducand un nou eseu in contul nostru, finalizare Iurea, pentru ca scorul sa devina 12-3, transformarea fiind ratata.

Dupa doua eseuri marcate de baietii nostri prin aportul inaintarii, a venit si raspunsul liniei de treisferturi, inca o incercare pentru Stejarei fiind semnata de centrul V. Popa, Paxaman a transformat stabilind rezultatul final: Romania -Germania 19-3.

Cu aceasta victorie Romania U18 s-a calificat pentru semifinalele locurilor 1-4 in care va intalni Spania, cea care a dispus de Olanda cu rezultatul de 33-26, partida urmand a avea loc pe 15 aprilie.

Romania U18-Germania U 18 19-3(7-0)

Au marcat: Stratila(e),Iurea(e),V.Popa(e), Paxaman(2tr) respectiv Hohl(lp)

Romania U18: 1.Crisitan Stratila, 2.Ovidiu Cojocaru, 3.Ciprian Lucaci, 4.Adrian Popa, 5.Andrei Iurea, 6.Cristi Chirica, 7.Alin Ghiarasim, 8.Adrain Motoc, 9.George Croitoru, 10.Radu Ludosan, 11.Ionel Melinte, 12.Silviu Bencea, 13.Raoul Paxaman, 14.Iulian Cucos, 15.Alexandru Padureanu

Rezerve: 16.Mihai Oprea, 17.Marius Lungu, 18.Bogdan Toma, 19.Andrei Toader, 20.Alexandru Cozma, 21.Ionut Macoveanu, 22.Adrian Negoita, 23.Vladut Popa, 24.Marius Simionescu, 25.Mihai Lamboiu, 26.Gabriel Rupanu

Germania U18: 1.Gabriel Jaeger, 2.Justin Caracciolo, 3.Thore Schmidt, 4.Eric Marks, 5.Henk Grimminger, 6.Nico D’Amato, 7.Ben Schmermeud, 8.Luca Frischkorn, 9.Victor Winnewisser, 10.Niklas Hohl, 11.Louis Dobslaw, 12.Tim Lichtenberg, 13.Tom Papke, 14.Jonas Malaizier, 15.John Stone

Rezerve: 16.Marcel Danzer, 17.Andre Gerstenberger, 18.Vincent Muller, 19.Robert Lehmann, 20.Max Reinhard, 21.Levin Stoerzinger, 22.Pirmin Stoehr, 23.Jordan Guelluebag, 24.Malik Zarth, 25.Joshua Sayson, 26.Felician Wirxel