TF U18: Finala se joaca intre CSS Barlad si CTMRTF

Iasi (in rosu) a invins Baia Mare la un punct diferenta

Vineri a fost zi decisiva in cadrul Turneului Final al Juniorilor sub 18 ani, pentru stabilirea meciurilor de clasament care se vor disputa sambata si duminica pe terenul Olimpia din Capitala.

Sesiunea de dimineata a inceput cu meciul pentru stabilirea locurilor 3 si 4 in grupa Albastra, intre CSS Viitorul Cluj si CNAV. Echipa bucuresteana a reusit sa se impuna cu scorul de 40-12 si va juca in meciul pentru locul 5.

In derbyul grupei (si in viziunea multora, in adevarata finala a competitiei) s-au intalnit Steaua si CSS Barlad, care veneau dupa doua victorii facile in primele etape. Meciul a fost foarte echilibrat, cu doua reprize distincte. Formatia din Barlad a dominat prima parte a jocului, in care a reusit doua incercari (prin Radacina si Andronachi) si o lovitura de pedeapsa (Hobincu), in fata Stelei care a culcat un eseu (Rosu) si a transformat, pentru 7-13 la pauza. In repriza secunda, Barladul s-a aparat mai mult si mai atent in fata Stelei, care a insistat insa nu a reusit decat un eseu (prin acelasi Rosu), iar scorul final a consemnat victoria echipei CSS Barlad cu 13-12.

Sesiunea de dupa-amiaza a debutat cu disputa dintre CSM Baia Mare si CSS Unirea Iasi, intr-un meci foarte disputat. Rezultatul final a consemnat succesul echipei din Iasi, la limita cu scorul de 22-21.

In ultimul meci din faza grupelor, CTMRTF s-a impus fara problem in disputa cu LPS Focsani, scor 43-0 si si-a asigurat prima pozitie in clasamentul grupei si implicit prezenta in marea finala cu CSS Barlad.

Sambata se va juca dupa-amiaza pe Stadionul Olimpia, in meciurile de clasament din Turneul final al Juniorilor U18: pentru locurile 7/8 de la ora 17.30 CSM Baia Mare – CSS Viitorul Cluj, iar de la ora 19.00, pentru locurile 5/6 LPS Focsani – CNAV.

Duminica este ziua in care se va stabili podiumul categoriei, dupa finala mica (ora 9.30) CSS Unirea Iasi – CSA CSS3 Steaua si dupa marea finala (ora 11.00) CTMRTF – CSS Barlad.