Timisoara a invins pe Saracens Storm cu 15-10

RCM UV Timisoara a disputat sambata, 18 octombrie, o partida internationala pe stadionul Dan Paltinisanu din municipiul de pe Bega, impotriva puternicei echipe engleze Saracens Storm. De remarcat ca dupa mai bine de 20 de ani, Timisoara a fost gazda unei partide internationale de rugby.

Medaliata cu bronz a SuperLigii CEC Bank s-a impus meritat cu 15-10.
Primele puncte in meciul de gala de sambata seara au fost trecute in contul celor de la Saracens Storm. Mark Elery a reusit primul eseu al meciului. Incercarea a ramas netransformata, iar replica Timisoarei nu s-a lasat prea mult asteptata.

Capitanul Burcea a readus egalitatea, bifand prima reusita a banatenilor, dupa o actiune in viteza a lui Shennan (5-5). Calafeteanu a ratat transformarea, dar timisorenii aveau sa treaca totusi la conducere in minutul 15 cand Moala a reusit al doilea eseu al RCM-ului. Incercarea a fost transformata de aceasta data de Vali Calafeteanu, iar scorul a devenit 12-5 pentru galben-albastrii.

Inainte de pauza, englezii si-au mai trecut si ei in cont o reusita, prin Niels Mordt. Eseul a ramas netransformat insa, astfel ca Timisoara a iesit in avantaj la pauza.

Repriza a doua nu a fost la fel de bogata in reusite, dar a consfintit victoria banatenilor, mai ales ca in ultimele minute, Gabi Conache a mai adus trei puncte pentru RCM, transformand o lovitura de pedeapsa.

In aceasta partida a evoluat si fostul jucator timisorean, Catalin Fercu, cel care a castigat alaturi de banateni doua titluri de campion national si o Cupa a Romaniei.