Turneele finale la juniori U16, U17 si U18 se vor disputa la Bucuresti

La Bucuresti va avea loc un nou curs World Rugby Level 1 pentru antrenori.

Federatia Romana de Rugby

In sedinta Biroului Federal din 25 februarie 2011 s-au aprobat Regulamentele si datele de desfasurare pentru Turneele finale de juniori 2011, precum si locul acestora.

Va prezentam in continuare programul complet al acestor competitii:

TF U 17 – 15 – 22 mai 2011 Bucuresti

Dupa disputarea competitiei la nivel de Comitete Regionale, la turneul care urmeaza sa se desfasoare la Bucuresti (decizia directa a FRR, sau dupa analizarea Caietului de Sarcini), vor participa 8 echipe, calificate din competitiile locale, conform cu Hotararea reuniunii din 14 Ianuarie 2011, astfel:
– Muntenia – 3 echipe – denumite in continuare M 1, M 2 si M 3;
– Moldova Nord – 2 echipe – denumite in continuare MN 1 si MN 2;
– Moldova Sud – 2 echipe – denumite in continuare MS 1 si MS 2;
– Transilvania – 1 echipa – denumita in continuare T 1;

Daca o echipa calificata nu poate participa din diverse motive, locul acesteia va fi luat de echipa clasata pe locul imediat urmator in clasamentul regional la care a participat.

Echipele participante vor avea in vedere urmatoarele aspecte in stabilirea jocurilor, urmand a se alcatui 2 grupe (Albastra si Rosie), astfel:
– echipele M 1 si M 2, prin tragere la sorti;
– echipele MN 1 si MN 2, prin tragere la sorti;
– echipele MS 1 si MS 2, tot prin tragere la sorti;
– echipa T 1, prin tragere la sorti;
– echipa M 3, fara tragere la sorti, in grupa opusa lui T 1.
Dupa aceasta, fiecare echipa, prin tragere la sorti, isi va stabili pozitia de la 1 la 4 in fiecare grupa; se vor disputa jocuri fiecare cu fiecare, tur, conform Tabelei Berger, dupa care se vor stabili clasamente finale ale fiecarei grupe.
Pentru stabilirea clasamentului general, se vor disputa meciuri, astfel:
– Locurile 1 si 2 – ocupantele locurilor I din fiecare grupa;
– Locurile 3 si 4 – ocupantele locurilor II din fiecare grupa;
– Locurile 5 si 6 – ocupantele locurilor III din fiecare grupa;
– Locurile 7 si 8 – ocupantele locurilor IV din fiecare grupa.

In ziua de duminica 15 mai 2009 orele 18.00, se va organiza sedinta tehnica, la care vor participa delegatii celor 8 echipe calificate.
Jocurile urmeaza sa se dispute dupa cum urmeaza:

Faza I
Luni 16.05. 2011
1. Locul 3 cu locul 2 din grupa Albastra ora 09.00
2. Locul 4 cu locul 1 din grupa Albastra ora 10.30
3. Locul 3 cu locul 2 din grupa Rosie ora 17.30
4. Locul 4 cu locul 1 din grupa Rosie ora 19.00

Faza I
Miercuri 18.05. 2010
5. Locul 1 cu locul 3 din grupa Albastra ora 09.00
6. Locul 4 cu locul 2 din grupa Albastra ora 10.30
7. Locul 1 cu locul 3 din grupa Rosie ora 17.30
8. Locul 4 cu locul 2 din grupa Rosie ora 19.00

Faza I
Vineri 20.05. 2010
9. Locul 2 cu locul 1 din grupa Albastra ora 09.00
10. Locul 3 cu locul 4 din grupa Albastra ora 10.30
11. Locul 2 cu locul 1 din grupa Rosie ora 17.30
12. Locul 3 cu locul 4 din grupa Rosie ora 19.00

Faza a-II-a ( Finale )
Sambata 21.05. 2011
13. Locul 4 din grupa Rosie cu locul 4 din grupa Albastra ora 09.00
14. Locul 3 din grupa Rosie cu locul 3 din grupa Albastra ora 10.30

Duminica 22.05. 2011
15. Locul 2 din grupa Rosie cu locul 2 din grupa Albastra ora 09.00
16. Locul 1 din grupa Rosie cu locul 1 din grupa Albastra ora 10.30

TF U 18 – 22 – 29 mai 2011 Bucuresti

Dupa disputarea competitiei la nivel de Comitete Regionale, la turneul care urmeaza sa se desfasoare la Bucuresti (decizia directa a FRR,sau dupa analizarea Caietului de Sarcini) vor participa 8 echipe, calificate din competitiile locale, conform cu Hotararea reuniunii din 14 ianuarie 2011, astfel:
– meci baraj intre echipele ocupante ale locurilor 3 din Muntenia si Transilvania;
– Muntenia – 2+(1) echipe – denumite in continuare M 1, M 2, (M 3);
-Transilvania – 2+(1) echipe – denumite in continuare T 1, T 2, (T 3);
-Moldova Sud – 2 echipe – denumite in continuare MS 1, MS 2;
-Moldova Nord – 1 echipa – denumita in continuare MN 1.

Daca o echipa calificata nu poate participa din diverse motive, locul acesteia va fi luat de echipa clasata pe locul imediat urmator in clasamentul regional la care a participat.

Echipele participante vor avea in vedere urmatoarele aspecte in stabilirea jocurilor, urmand a se alcatui 2 grupe (Albastra si Rosie), astfel :
– echipele M 1 si M 2, prin tragere la sorti;
– echipele T 1 si T 2, fara tragere la sorti, in grupe opuse cu M 1 si M 2;
– echipele MS 1 si MS 2, prin tragere la sorti;
– echipa MN 1, prin tragere la sorti;
– (M 3) sau (T 3), fara tragere la sorti, in grupa opusa cu MN 1.
Dupa aceasta, fiecare echipa, prin tragere la sorti, isi va stabili pozitia de la 1 la 4 in fiecare grupa; se vor disputa jocuri fiecare cu fiecare, tur, conform Tabelei Berger, dupa care se vor stabili clasamente finale ale fiecarei grupe.
Pentru stabilirea clasamentului general, se vor disputa meciuri, astfel:
– Locurile 1 si 2 – ocupantele locurilor I din fiecare grupa;
– Locurile 3 si 4 – ocupantele locurilor II din fiecare grupa;
– Locurile 5 si 6 – ocupantele locurilor III din fiecare grupa;
– Locurile 7 si 8 – ocupantele locurilor IV din fiecare grupa.

In ziua de duminica 22 mai 2009 orele 18.00, se va organiza sedinta tehnica, la care vor participa delegatii celor 8 echipe calificate.
Jocurile urmeaza sa se dispute dupa cum urmeaza:

Faza I
Luni 23. 05. 2011
1. Locul 3 cu locul 2 din grupa Albastra ora 09.00
2. Locul 4 cu locul 1 din grupa Albastra ora 10.30
3. Locul 3 cu locul 2 din grupa Rosie ora 17.30
4. Locul 4 cu locul 1 din grupa Rosie ora 19.00

Faza I
Miercuri 25. 05. 2011
5. Locul 1 cu locul 3 din grupa Albastra ora 09.00
6. Locul 4 cu locul 2 din grupa Albastra ora 10.30
7. Locul 1 cu locul 3 din grupa Rosie ora 17.30
8. Locul 4 cu locul 2 din grupa Rosie ora 19.00

Faza I
Vineri 27. 05. 2011
9. Locul 2 cu locul 1 din grupa Albastra ora 09.00
10. Locul 3 cu locul 4 din grupa Albastra ora 10.30
11. Locul 2 cu locul 1 din grupa Rosie ora 17.30
12. Locul 3 cu locul 4 din grupa Rosie ora 19.00

Faza a-II-a (Finale)
Sambata 28. 05. 2011
13. Locul 4 din grupa Rosie cu locul 4 din grupa Albastra ora 17.30
14. Locul 3 din grupa Rosie cu locul 3 din grupa Albastra ora 19.00

Duminica 29. 05. 2011
15. Locul 2 din grupa Rosie cu locul 2 din grupa Albastra ora 09.00
16. Locul 1 din grupa Rosie cu locul 1 din grupa Albastra ora 10.30

TF U 16 – 30 mai – 05 iunie 2011 Bucuresti

Dupa disputarea competitiei la nivel de Comitete Regionale (zone geografice), la turneul care urmeaza sa se desfasoare la Bucuresti ( decizia directa a FRR), vor participa 8 echipe, calificate din competitiile locale astfel, conform cu Hotararea reuniunii din 14 Ianuarie 2011:
– Muntenia – 3 echipe – denumite in continuare M 1, M 2, M 3;
– Transilvania – 2 echipe – denumite in continuare T 1 si T 2;
– Moldova Nord – 1 echipa – denumita in continuare MN 1;
– Moldova Sud – 1 echipa – denumita in continuare MS 1;
– Dobrogea – 1 echipa – denumita in continuare D 1.

Daca o echipa calificata nu poate participa din diverse motive, neparticiparea se anunta in prima zi dupa terminarea calificarilor, locul acesteia fiind luat de echipa clasata pe locul imediat urmator in clasamentul regional.

Echipele participante vor avea in vedere urmatoarele aspecte in stabilirea jocurilor, urmand a se alcatui 2 grupe (Rosie si Albastra), astfel:
– echipele M 1 si M 2, prin tragere la sorti;
– echipele T 1 si T 2, fara tragere la sorti, in grupe opuse cu M 1 si M 2;
– MN 1 si MS 1, prin tragere la sorti;
– D 1, prin tragere la sorti;
– M 3, fara tragere la sorti, in grupa opusa cu D 1.
Dupa aceasta, fiecare echipa, prin tragere la sorti, isi va stabili pozitia de la 1 la 4 in fiecare grupa; se vor disputa jocuri fiecare cu fiecare, tur, conform Tabelei Berger, dupa care se vor stabili clasamente finale ale fiecarei grupe.
Pentru stabilirea clasamentului general, se vor disputa meciuri, astfel:
– Locurile 1 si 2 – ocupantele locurilor I din fiecare grupa;
– Locurile 3 si 4 – ocupantele locurilor II din fiecare grupa;
– Locurile 5 si 6 – ocupantele locurilor III din fiecare grupa;
– Locurile 7 si 8 – ocupantele locurilor IV din fiecare grupa.

In ziua de duminica 29 Mai 2011, orele 18.00, se va organiza sedinta tehnica, la care vor participa delegatii celor 8 echipe calificate.
Jocurile urmeaza sa se dispute dupa cum urmeaza:

Faza I
Luni 30. 05. 2011
1. Locul 3 cu locul 2 din grupa Rosie ora 09.00
2. Locul 4 cu locul 1 din grupa Rosie ora 10.30
3. Locul 3 cu locul 2 din grupa Albastra ora 17.30
4. Locul 4 cu locul 1 din grupa Albastra ora 19.00

Faza I
Miercuri 01. 06. 2011
5. Locul 1 cu locul 3 din grupa Rosie ora 09.00
6. Locul 4 cu locul 2 din grupa Rosie ora 10.30
7. Locul 1 cu locul 3 din grupa Albastra ora 17.30
8. Locul 4 cu locul 2 di grupa Albastra ora 19.00

Faza I
Vineri 03. 06. 2011
9. Locul 2 cu locul 1 din grupa Rosie ora 09.00
10. Locul 3 cu locul 4 din grupa Rosie ora 10.30
11. Locul 2 cu locul 1 din grupa Albastra ora 17.30
12. Locul 3 cu locul 4 din grupa Albastra ora 19.00

Faza a – II – a (Finale)
Sambata 04 .06. 2011
13. Locul 4 din grupa Rosie cu locul 4 din grupa Albastra ora 17.30
14. Locul 3 din grupa Rosie cu locul 3 din grupa Albastra ora 19.00

Duminica 05 .06. 2011
15. Locul 2 din grupa Rosie cu locul 2 din grupa Albastra ora 09.00
16. Locul 1 din grupa Rosie cu locul 1 din grupa Albastra ora 10.30

Ți-a plăcut articolul? Distribuie-l către prietenii tăi:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Alte articole similare:

Link-uri utile