Victorie obtinuta in repriza secunda de CSU AV Arad

Desi a condus la pauza cu 10-0, CSM Bucovina Suceava s-a inclinat pe terenul celor de la CSU AV Arad in prima etapa din Divizia Nationala de Seniori, aradenii reusind sa inscrie 21 de puncte in partea secunda pentru a-si aconta victoria.

Soarta primei reprize s-a decis in minutele 27 si 30, cand un eseu de penaliare si tentativele de tinta ale talonerului Scolobiuc, o transformare respectiv o lovitura de pedeapsa, ambele concretizate, au trimis-o pe Bucovina Suceava la cabine in avantaj cu rezultatul de 10-0.

Aradenii au avut nevoie de zece minute dupa reluare pentru a marca primele puncte, eseul lui Struna transformat de Puscas descatusandu-i pe banatenii care in minutul 56 au preluat conducerea dupa o noua incercare semnata de Grindei.

Puscas nu a reusit transformarea celei de-a doua incercari, in schimb a marit diferenta pe tabela de marcaj dintr-o lovitura de pedeapsa, in minutul 79 eseul lui Tiron transformat de aceasta data de uvertura aradenilor stabilind rezultatul final.

CSU AV Arad s-a impus cu 22-10, in conditiile in care Bucovina Suceava nu a reusit sa marcheze niciun punct in partea secunda, runda urmatoare aradenii se vor deplasa la Galati in timp ce moldovenii vor evolua impotriva celor de la Steaua U23.