Victorii la scor ale favoritelor in Amlin Challenge Cup

Amlin Challenge Cup.

Grupa 1

Biarritz a invins-o pe Worcester pentru a doua oara in decursul unei saptamani, castigand si partida retur disputata in Tara Bascilor, cu rezultatul de 33-25, dupa ce in minutul 53 englezii conduceau cu 25-15.

Victoria lui Biarritz a fost una cu bonus ofensiv, Lesgourgues si Thomas reusind cate o dubla, in timp ce Worcester a fost si ea la un pas de a lua bonificatia ofensiva dar nereusind decat trei eseuri prin Su’a, Stelling si Warwick.
Biarritz-Worcester 33-25

Fara Vali Ursache in teren, Oyonnax a pierdut la scor in Anglia, acolo unde Sale Sharks a invins-o cu un categoric 53-14, dupa ce la pauza gazdele conduceau cu 34-0.

Cipriani a fost eroul rechinilor semnand doua eseuri, sase transformari si doua penalitati, restul incercarilor venind de la Gaskell, Braid, Cueto, Miller si Paterson, pentru Oyonnax, Codjo si Hansell-Pune reusind cate o incercare.

La Sale Sharks, moldoveanul Vadim Cobilas a fost titular, iar in luna ianuarie partida dintre Biarritz si Sale ce va avea loc in Franta va fi decisiva in vederea calificarii in sferturile de finala.

Grupa 2

Bordeaux a dispus de galezii de la Newport cu rezultatul de 32-12, insa francezii nu au reusit sa obtina si bonusul ofensiv marcand doar trei incercari prin Sanchez, Lilomaiava si Poirot, argentinianul Sanchez remarcandu-se si in fata butului advers cu o transformare si cinci penalitati.

Pentru Newport, Faletau a marcat un eseu, iar Tovey o transformare si doua lovituri de pedeapsa.

Bath a dat recital de eseuri in partida castigata cu rezultatul de 63-0 in fata lui Mogliano, italienii nereusind nici macar punctele de onoare.

Banahan a inscris patru eseuri, Fearns si Woodburn cate o dubla, lista fiind completata de Garvey, Ford si un eseu de penalizare, Bath ajungand la patru victorii din tot atatea partide disputate.

Grupa 4

Bayonne a reusit scorul etapei marcand 80 de puncte in deplasarea de la Viadana unde alb-albastrii au marcat 12 eseuri prin Rouet, Fuster, Fonua, Fa’aoso dubla, Roumieu dubla, Fernandez, Bustos Moyano dubla, Ugalde si Rokocoko.

Viadana a replicat si ea prin trei eseuri reusite de Padro,Yakopo si Amadasi, la galben-negrii in repriza secunda evoluand si Liviu Pascu, pentru ca la final Bayonne sa se impuna cu rezultatul de 80-19.

Wasps se mentine lidera a grupei a patra, englezii impunandu-se in partida contra celor de la Grenoble cu rezultatul de 32-12.

La eseuri a fost egalitate 2-2, Haskell si Varndell respectiv Ratini cu o dubla fiind autorii incercarilor, decisive in stabilirea rezultatului final dovedindu-se cele cinci penalitati si doua transformari semnate de Carlisle.

Grupa 5

I Cavalieri au castigat la Lisabona disputa cu Lusitanos XV, rezultat 30-19 si astfel si-au asigurat locul trei in grupa, portughezii ramanand pe ultima treapta a clasamentului fara a cunoaste succesul.

Trei eseuri au marcat Lusitanos XV prin F. Mendes, Foro si Salgueiro in timp ce italienii au luat si bonusul ofensiv marcand patru incercari prin Bernini dubla, Cicchinelli si un eseu de penalizare.

Stade Francais a invins-o pe London Irish cu 32-14 iar cele doua echipe se afla la egalitate de puncte, in aceste conditii francezii neavand voie sa faca pasi gresiti in luna ianuarie pentru a se califica in sferturile de finala avand de partea lor rezultatele directe.

Plisson, Van Vuuren, Porical si Burban au marcat eseurile echipei din capitala Frantei, gratie careia a luat si bonusul ofensiv in timp ce pentru englezi Fenby a izbutit o incercare iar Geraghty trei lovituri de pedeapsa.