Waratahs sunt lideri dupa trei etape disputate in Super Rugby

Super Rugby.

Desi se anunta a fi o partida echilibrata, disputa dintre Waratahs si Reds a curs intr-un singur sens, franciza din Sydney ,condusa de Michael Cheika, obtinand un succes categoric.

Cu Folauaflat in mare forma, marcator al unei duble, dupa hat-trick-ul din etapa precedenta, Waratahs a obtinut punctul bonus ofensiv alte doua eseuri fiind semnate de Betham si Beale, trei dintre cele patru incercari fiind transformate de Foley.

Pentru Reds, Turner a marcat eseul de onoare, iar rezultatul final al partidei dintre Waratahs si Reds a fost 32-5.

Crusaders, cu Read si McCaw pe teren, a suferit cea de-a doua infrangere consecutiva, cruciatii cedand cu scorul de 35-24 in deplasare la Auckland, acolo unde i-au intalnit pe Blues.

Desi Crusaders au inceput mai bine, conducand la pauza cu 17-15, Blues au revenit intre minutele 34 si 47, marcand patru eseuri care aveau sa le asigure o victorie cu bonus ofensiv.

Halai, Li, Moala si Willison au inscris incercari pentru Blues, Hickey trei transformari si tot atatea penalitati, in timp ce punctele invinsilor au venit dupa eseurile lui Flynn, Slade si Crotty, Taylor reusind trei transformari si o penalitate.

Rebels au debutat in aceasta editie a Super Rugby primind vizita sud-africanilor de la Cheetahs, pe care i-au invins categoric cu rezultatul de 35-14, australienii asigurandu-si si punctul bonus ofensiv.

Mitchell, Woodward, Burgess, Hegarty dubla si Higginbotham au fost marcatorii eseurilor pentru Rebels, replica lui Cheetahs constand in doua incercari reusite de Cook si Barnes, ambele transformate de Goosen.

Stormers au castigat dramatic in fata lui Hurricanes, cu un eseu venit in minutul 77, cand, dupa un mol de margine, sud-africanii i-au impins pe neozeelenadezi pana in propriul teren de tinta, finalizator al actiunii fiind Fourie.

Hurricanes au condus pana cu trei minute inainte de final prin eseurile lui Savea si C.Jane, Barrett semnand o transformare si doua penalitati, Stormers reusind victoria cu 19-18 gratie eseului lui Fourie si a punctelor marcate de Catrakilis din patru penalitati si o transformare.

Campionii en-titre, Chiefs, au avut o partida grea in fata conationalilor de la Highlanders, fiind nevoiti sa revina dupa ce fusesera condusi in pauza cu 16-7, pentru a reusi o victorie la limita cu rezultatul de 21-19.

Nanai-Williams, Messam si Ngatai au marcat cate o incercare pentru invingatori, toate reusitele fiind transformate de Cruden, pentru Highlanders, Hardie trecandu-si in cont o finalizare in terenul de tinta advers iar Sopoaga o transformare si patru penalitati.

Brumbies au obtinut o victorie facila pe terenul lui Western Force, calutii din Canberra asigurandu-si succesul practic in primele 23 de minute, cand au marcat trei incercari prin Fardy, Mogg si Coleman, toate transformate de White.

Western Force au replicat tarziu, in finalul partidei marcand doua eseuri prin Hayward si McCalman, dupa 80 de minute de joc tabela indicand rezultatul : Western Force-Brumbies 14-27.

Desi Bulls au castigat cu 25-17 in fata lui Lions, partida a fost la discretia francizei din Pretoria, care a controlat meciul, oaspetii punand probleme doar in debutul acesteia, cand au si condus pentru o scurta perioada de timp.

Serfontein a marcat singurul eseu pentru Bulls, Potgieter aducand insa restul de 20 de puncte dintr-o transformare, cinci penalitati si un dropgol, pentru Lions Watermeyer si Wepener semnand cate un eseu, Boshoff doua transformari si tot atatea lovituri de pedeapsa.