Cluj se impune cu Tomitanii, într-o partidă cu 10 eseuri

Deși conduși la pauză, studenții clujeni au revenit în partea secundă și și-au asigurat o victorie cu punct bonus, după o partidă cu multe răsturnări de scor și 10 încercări marcate.

Clujenii au încercat să aducă primele puncte dintr-o lovitură de pedeapsă, dar Melniciuc a trimis pe lângă din poziție centrală.
Patru minute mai târziu, Mazăre l-a imitat, din poziție mai bună și scorul a rămas 0 la 0.

Aripa Sorin Costache a avut șansa de a aduce primele puncte din lovitură de pedeapsă, dar și el a trimis pe lângă.

Constănțenii au continuat să atace, iar fundașul Tiqe Iliesa a reușit o faza spectaculoasă și a marcat primul eseu. Sorin Costache a transformat și Tomitanii conduceau cu 7 la 0.

Flankerul Andrei Pricopie a redus rapid ecartul de pe tabelă, cu un eseu, Melniciuc a transformat de pe colț și a adus egalitatea pe Iuliu Hațieganu.

Burlacu a reușit un dropgol, iar Tomitanii aveau un avantaj fragil la Cluj. 10-7 la pauză.

Repriza secundă a început cu eseul lui Murgoci, după un mol de margine, Melniciuc a trimis pe lângă, iar clujenii revin în avantaj.

Costache a avut șansa de a duce echipa de la malul mării în avantaj dar a trimis pe lângă o lovitură de pedeapsă din poziție foarte bună.

Tiqe Iliesa a reușit dubla, Costache a transformat, iar Tomitanii erau din nou în avantaj pe tabelă.

Clujul a revenit imediat în terenul celor de la Constanța, iar Rareș Straja a reușit o nouă încercare. Mazăre a transformat.

Intrat de puțin timp pe teren, Mihai Pocovnicu a trimis printre buturi o lovitură de pedeapsă, iar Tomitanii aveau un punct pe tabelă în fața adversarilor, la jumătatea reprizei secunde.

Murgoci a marcat și el al doilea eseu, iar Mazăre a transformat din poziție centrală.

Aripa Bogdan Toma a reușit o cursă în mare viteză și a marcat un nou eseu, Melniciuc a trimis pe lângă transformarea.

Clujul a continuat să atace, aripa Paul Herman a marcat un nou eseu, iar Mazăre a reușit și punctele adiționale aferente transformării.

Tomitanii au luptat până în ultimele minute, Etonia Sauquru a marcat un nou eseu, transformarea fiind asigurată de același Costache.

La reluare, după o greșeală în defensiva constănțenilor, talonerul Răzvan Bîrlădeanu a recuperat un balon și a marcat ultimul eseu al întâlnirii. Harasim a transformat și a stabilit scorul final, 45 la 27 pentru Cluj.