La Campionatul European U19 Romania a cedat in fata Belgiei

Romania U 19 a pierdut partida din cadrul semifinalelor pentru locurile 5-8 de la Campionatul European care se desfasoara in Portugalia, echipa noastra cedand cu rezultatul de 13-10 in fata Belgiei.

In prima repriza belgienii au luat un avantaj de sapte puncte, profitand de faptul ca in doua randuri Stejareii au evoluat in inferioritate numrica, Iacob si Savin fiind sanctionati cu cartonase galbene. Scorul l-a deschisVassart cu o lovitura de pedeapsa, Ureche a egalat din acelasi procedeu, diferenta insa a facut-o eseul marcat de Renauld, cu transformarea apartinandu-i aceluiasi Vassart.

Imediat dupa pauza Stejareii au egalat gratie eseului marcat de Stratila, celor cinci puncte ale fundasului nostru adaugandu-li-se cele doua ale transformarii semnate de Butoeru. A urmat insa o presiune a belgienilor, care ne-a tinut in jumatatea noastra de teren, acestia avand mai multe oportunitati de a marca din tentative de tinta.

Astfel Belgia a beneficiat de patru lovituri de pedeapsa, dintre care trei au fost irosite, o data balonul nimerind bara laterala, pentru ca Boufaied sa inscrie punctele victoriei cu un sfert de ora inaintea ultimului fluier al arbitrului.

Romania U19 va disputa sambata , 1 Noiembrie, finala pentru locurile 7-8 impotriva Poloniei,  care a cedat cu rezultatul de 18-17 in fata Olandei.

National Stadium Jamor, Lisabona: Romania-Belgia 10-13 (3-10)
Au marcat:Stratila-e,Butoeru-tr, Ureche-lprespectivRenauld-e,Vassart-tr,lp,Boufaied-lp.
Cartonasegalbene: Iacob, Savin

Romania: 1.Bogdan Enache, 2.Tudor Butnariu, 3.Cosmin Manole, 4.Marian Soana, 5.Andrei Iurea, 6.Marian Nita, 7.Cristi Boboc, 8.Jean Marian Don, 9.Alexandru Palii, 10.Stelian Ureche, 11.Vladut Zaharia , 12.Andrei Neacsu, 13.George Iacob, 14.Eduard Bencea, 15.Sabin Stratila
Rezerve: 16.Alexandru Savin, 17.Norbert Balin, 18.Ciprian Lucaci, 19.Adrian Motoc, 20.Alin Ghiarasim, 21.Bogdan Doroftei, 22.Adrian Bors, 23.Leonard Iancu, 24.Dumitru Papaiane, 25.Remus Zaharescu, 26.Ovidiu Butoeru

Belgia: 1.Cian Cauwenberghs, 2.William Ahn, 3.Alexandre Uyttenhoven, 4.Tom Herenger, 5.Ryan Brion, 6.Hugues Bastin, 7.Amin Hamzaoui, 8.Michael Abrahams, 9.Tom Cocqu, 10.Antoine Vassart, 11.Quentin Renauld, 12.Thibault Jaupart, 13.Hugo Sensee, 14.Maxime Ponthier, 15.Nicholas Gaskell.
Rezerve:16.Sam Steenacker, 17.Maxime Ghion, 18.Jim Vanheymbeek, 19.Yassine Boufaied, 20.William Hubert, 21.Remi Heymans, 22.Alexandre Vasquez Perez, 23.Marius Quertigniez, 24.Manasse Massuama