Meciuri spectaculoase in Pro D2

Pro D2.
Pro D2.

Runda a noua a Pro D2 a insemnat o remiza de mare spectacol intre Narbonne si Tarbes, 19-19.

Fiecare formatie a reusit cate un eseu, prin Zucco, respectiv Pointud.

Internationalul roman Laurentiu Sirbe a intrat in linia a doua a oaspetilor, dupa pauza.

Agen a invins clar pe Carcassonne, cu 41-13, in formula vizitatorilor regasindu-se in primul minut, Tonita si Andrei Ursache, pe post de flanker, respectiv pilier, ambii pe aripa dreapta a gramezii.

Lyon a invins greu la Aurillac, cu 11-9, pilierul Bogdan Balan urmarindu-si coechipierii la TV, dupa accidentarea suferita.

Bourg en Bresse si Mont de Marsan au remizat, meciul incheindu-se tot cu 19-19. Witt, respectiv Vunisa, au reusit eseuri pentru cele doua combatante.

Gazdele au inceput cu Coste titular in linia a doua, iar oaspetii l-au avut in primul XV pe flankerul de origine romana, Bogdan Leonte, care a si incasat un cartonas galben.