Romania 7’s, calificata in sferturile de finala ale Rugby Europe Sevens Trophy

Romania 7’s calificata in sferturile de finala ale Rugby Europe Sevens Trophy.

Dupa rezultatele inregistrate in prima zi a competitiei Rugby Europe Sevens Trophy care se desfasoara la Malmo in Suedia, echipa noastra nationala de rugby 7 s-a calificat pentru faza sferturilor de finala si continua lupta pentru primele pozitii.

In prima partida Romania a intalnit tara gazda, Suedia, al carei joc ne-a surprins in ciuda faptului ca respectand ierahia stabilita anul trecut ar fi trebuit sa fie cel mai facil adversar din grupa. Elevii neozeelandezului Massey Tuhakaraina s-au impus cu rezultatul de 24-7 si astfel partidele cu Cehia si Cipru au devenit esentiale pentru soarta calificarii in sferturile de finala. Romania s-a dezlantuit in fata Cehiei pe care a invins-o cu rezultatul de 59-14 dupa noua eseuri marcate, din care sapte au fost transformate, practic diferenta de scor fiind cea care s-a dovedit cheia accesului intre primele opt echipe participante in competitie.

Astfel, desi am condus cu 14-0 in ultimul joc din grupa, cel impotriva Ciprului, adversarii nostri au revenit si au egalat pentru ca la ultima actiune sa inscrie eseul victorie. Romania a pierdut cu 21-14 si a ocupat pozitia a treia in Grupa A.

In urma stabilirii clasamentelor finale dupa prima faza a competitiei dintre ocupantele pozitiei a treia, Romania si-a castigat dreptul de a evolua in sferturi, avand un punct mai putin decat Israel, dar un punctaveraj superior fata de Deanemarca.

Duminica, 12 iunie, de la ora 11:00, Romania 7’s va disputa partida din sferturile de finala impotriva Suediei, iar apoi in fuctie de rezultatul obtinut urmeaza sa-si cunoasca traseul pana la finalul competitiei.