Cardiff Blues si Scarlets au facut spectacol in Pro 12

Cardiff Blues si Scarlets au facut spectacol in Pro 12.

Cea mai spectaculoasa partida din etapa a XI-a contand pentru Guinness Pro 12 s-a disputat la Cardiff pe Arms Park, acolo unde gazdele, Blues, au castigat dramatic cu rezultatul de 29-27 in fata lui Scarlets, care in ciuda infrangerii continua sa conduca in clasament.

Scarlets a inceput in forta si dupa numai 11 minute reusise sa inscrie doua eseuri prin Owens si candanianul Van der Merwe, la care Cardiff Blues a replicat prin incercarea lui Allen, totusi la pauza franciza din Llanelli se afla in avantaj cu rezultatul de 20-10. Finalizarile din terenul de tinta apartinand lui Fish si Dacey au intors rezultatul, apoi Davies se parea ca a peceteluit soarta partidei de partea lui Scarlets, in minutul 76, insa, eseul lui Cuthbert a decis  invingatoarea.

Cu doua eseuri marcate in prima repriza de Evans si Dirksen, Ospreys s-a impus pe propriul teren in partida cu Newport Dragons, rezultat 12-7. Incercarea lui Jackson din repriza secunda a asigurat dragonilor punctul bonus defensiv, chiar si in aceste conditii insa acestia au ajuns pe penultima pozitie a clasamentului.

Connacht nu a avut replica pe RDS Arena din Dublin si astfel Leinster a castigat cu rezultatul de 13-0, dupa o prima repriza echilibrata in care doar Sexton a punctat din lovitura de pedeapsa. Van der Flier a semnat singurul eseu al intalnirii si cu o partida mai putin disputata, Leinster ocupa pozitia secunda in clasament.

Pentru a doua oara consecutiv trofeul 1872 Cup a intrat in posesia lui Edinburgh care a invins-o pe Glasgow Warriors cu rezultatul de 14-11. Bennett pentru Warriors, respectiv Burleigh au marcat cate un eseu ,diferenta fiind facuta de tentativele de tinta pe care le-a concretizat Hidalgo-Clyne. Cum si in partida tur tot Edinburgh s-a impus (23-11), aceasta a cucerit traditionalul trofeu 1872 Cup care se disputa intre cele doua francize scotiene din Guinness Pro 12.

Chiar daca Ludik a marcat singurul eseu al intalnirii Ulster-Munster, nord-irlandezii au cedat pe propriul teren cu 9-7. Victoria armatei rosii a asigurat-o Keatley care din fata butului advers a marcat din doua lovituri de pedeapsa si un dropgol.

Zebre a castigat din nou in fata lui Treviso, de aceasta data in fieful acesteia, alb-verzii fiind singura echipa din competitie care inca nu a cunoscut gustul succesului in actuala stagiune. Smylie a inscris un eseu pentru Treviso, Burgess si Toniolatti in contul lui Zebre care s-a impus cu rezultatul de 18-8.