Dinamo se califică în Semifinale după victoria cu Tomitanii Constanța

Dinamo vs Tomitanii.

Tomitanii au început tare meciul și au reușit să obțină o lovitură de pedeapsă chiar în startul partidei pe care au transformat-o într-o tușă în terenul de 22 m al dinamoviștilor. Constănțenii au reușit să marcheze prin Pocovnicu, care a și transformat iar constănțenii conduceau cu șapte la zero din minutul cinci.

Dinamoviștii au revenit în atac în următorul minut, au pus presiune pe apărarea constănțenilor, iar căpitanul Cooper Vuna a primit cartonaș galben pentru un antijoc în minutul șase.

Echipa din Ștefan cel Mare a recuperat o margine în propriul teren iar cei doi centrii sud-africani Dylan Schwartz și De-an Ackermann au conlucrat pentru un eseu pe care acesta din urmă l-a reușit. Jondre Williams a trimis pe lângă iar Tomitanii rămâneau cu un avans minim pe tabelă.

Simionescu a creat o nouă fază de atac iar Leighton Van Wyk a culcat balonul în terenul de țintă pentru un nou eseu dinamovist, Williams a trimis din nou pe lângă transformarea.

Minutul 15 a adus un nou eseu pentru dinamoviști, talonerul Sergiu Puescu fiind marcatorul încercării după un mol de margine al alb-roșiilor. Williams a reușit prima transformare din meci, iar Dinamo conducea cu 17 la 7 în minutul 16.

Andrei Toader a primit cartonaș galben în minutul 22.

După o fază analizată de Arbitrul Video, Cardiff Vaega si De-an Ackermann au primit galben în minutul 25.

Dinamo și-a majorat avantajul în minutul 29, din lovitura de pedeapsă a lui Jondre Williams.

Schwartz a reușit o cursă de peste 40 de metri, i-a pasat lui Keeanan Murray care a marcat o nouă încercare, Williams a transformat pentru 27 la 7.

Pocovnicu a redus din ecart cu lovitura de pedeapsă din minutul 32.

Van Wyk a reușit dubla în minutul 35, după o grămadă ordonată a dinamoviștilor din apropierea terenului de țintă al echipei de la malul mării. Williams transformă pentru 34 la 10.

Cu două minute înainte de pauză, Puescu primește cartonaș roșu pentru o lovitură cu capul.

Tomitanii au profitat imediat după acest moment, iar un mol de margine s-a transformat în eseu al cărui autor a fost Florian Ciocoiu. Pocovnicu a transformat din nou și a stabilit scorul pauzei, Dinamo 34, Tomitanii 17.

Repriza secundă a început cu ratarea unei lovituri de pedeapsă de către mijlocașul la grămadă Jondre Williams.

Căpitanul Tomitanilor, Cooper Vuna a primit și el cartonaș roșu pentru un antijoc, iar la faza imediat următoare Williams a mai adus alte trei puncte din lovitura de pedeapsă.

În minutul 50, Dylan Schwartz marchează un nou eseu, Williams ratează transformarea, 42-17.

La jumătatea reprizei secunde, Alex Gordaș a primit și el un cartonaș galben.

De-an Ackermann a înscris un nou eseu în minutul 70, Bowers a transformat din poziție centrală.

Tot Dinamo a pus puncte pe tabelă, Van Wyk, desemnat și Omul Meciului, a reușit tripla în minutul 75, Bowers a semnat cele două puncte adiționale.

Faza din prima repriză s-a repetat, Schwartz a scăpat spre buturile adverse, și deși putea să înscrie, i-a pasat lui Murray care a marcat ultima încercare a Buldogilor.
Bowers a transformat și a stabilit scorul final: Dinamo-Tomitanii, 63 la 17.

Dinamo se califică astfel în semifinalele SuperLigii și va evolua în weekendul următor la Baia Mare.