Doua meciuri incheiate la un punct diferenta, in etapa a treia din Aviva Premiership

Aviva Premiership

Etapa a treia a campionatului englez de rugby a avut parte meciuri interesante, iar unele rezultate au rasturnat calculele hartiei.

Northampton – London Irish 13-14.
Rezultatul final spune tot despre incrancenarea de pe gazon. Fundasul oaspetilor, Homer, a deschis scorul din lovitura de pedeapsa, insa gazdele au incheiat prima repriza in avantaj, 6-3, dupa doua lovituri de pedeapsa transformate de Lamb. Homer a egalat dupa pauza, iar putin mai tarziu Kenneddy a marcat eseul decisiv pentru oaspeti. Northampton a revenit pe tabela, conducand cu 13-11, dupa un eseu de penalitate transformat de Myler in minutul 73. Homer avea sa aduca victoria oaspetilor, printr-o penalitate transformata in minutul 76.

London Wasps – Sale Sharks 18-29.
Echipa pilierului moldovean Vadim Cobilas, Sale Sharks, cu jucatorul de peste Prut pe banca de rezerve, reuseste a doua victorie consecutiva. Rechinii au fost mai tari decat Viespile, cu toate ca raportul eseurilor a fost egal, 2-2. Incercarile gazdelor au fost marcate de Bell si Davis, uvertura londoneza Davis completand tabela pentru gazde cu o transformare si doua penalitati. Sale a inscris eseuri prin McKenzie si Seymour, iar MacLeod a fost imbatabil in fata buturilor, transformand ambele incercari, dar si alte patru lovituri de pedeapsa. La pauza, oaspetii au condus pe tabela cu 19-10.

Harlequins – Gloucester 42-6.
Meci fara probleme pentru gazde, in care oaspetii nu au putut tine ritmul. Logic, Harlequins a incasat si punct bonus dupa ce a culcat de cinci ori balonul in terenul de tinta advers, prin Smith, Wallace, de doua ori, Monye si Brooker. Evans a transformat de trei ori si a mai marcat si din doua lovituri de pedeapsa. Clegg si-a trecut si el numele pe lista marcatorilor, cu o transformare si o penalitate. Gloucester a reusit transformarea a doua lovituri de pedeapsa, prin Burns.

Newcastle – Leicester 26-27.
Inca un meci extrem de disputat, incheiat pe muchie de cutit. Tigrii de la Leicester au avut in cele din urma castig de cauza. Eseul decisiv a purtat semnatura lui Mafi, cu patru minute inainte de final, cele cinci puncte marcate de omul din linia a treia inchizand tabela. Pentru Leicester au mai inscris eseuri Slater si Salvi. Interesant ca Twelvetrees nu a transformat niciun eseu, revansandu-se in schimb prin patru lovituri de pedeapsa. De partea cealalta, gazdele au marcat prin Goosen, Swinsom si Fielden, eseuri, Gooperth, o tramsformare si trei lovituri de pedeapsa. La pauza, rezultatul a fost egal, 11-11.

Bath – Exeter 23-19.
Meci foarte incins si la Bath, presiunea de final a oaspetilor nefiind insa suficienta pentru un succes. Gazdele au marcat doua eseuri prin Hipkiss si Catt, restul punctelor venind de la Vesty, prin transformarile celor doua eseuri si a trei lovituri de pedeapsa. Oaspetii au beneficiat de un eseu de penalizare, in penultimul minut de joc, dar si de transformarea lui Mieres, cel care a mai adus puncte si din patru lovituri de pedeapsa.

Saracens – Worcester 18-6.
Chiar daca oaspetii au condus la pauza cu 6-3, presiunea gazdelor s-a materializat in mitanul secund cu doua eseuri inscrise de Strettle si Barritt. Hodgson a transformat a doua incercare, dar si doua lovituri de pedeapsa, pentru cele 18 puncte, in timp ce Goode, pentru oaspeti, a marcat dintr-o lovitura de pedeapsa, dar si din singurul dropgol al rundei.