Georgia a obtinut calificarea la Cupa Mondiala invingand Rusia

Georgia intalneste Spania, ultima echipa care a invins-o in Cupa Europeana a Natiunilor.
Georgia invinge Rusia si se califica la Cupa Mondiala din 2015.
Georgia invinge Rusia si se califica la Cupa Mondiala din 2015.

La Tbilisi pe stadionul Dinamo, Georgia nu a putut fi oprita de Rusia in drumul ei catre calificarea la Cupa Mondiala din 2015, Lelos obtinand o victorie la scor cu punct bonus ofensiv.

Prima repriza a fost una echilibrata si in care s-au marcat putine puncte, Georgia intrand la cabine dupa 40 de minute de joc cu un avantaj minim de 10-7.

Surprinzator, cei care au deschis scorul au fost ursii, care prin aripa Otrokov, cel mai bun marcator de eseuri al editiei trecute din campionatul intern al Rusiei, au deschis scorul, incercarea acestuia transformata de Kushnarev facand ca in minutul 13 tabela sa indice: Georgia-Rusia 0-7.

Abia la jumatatea primei parti au venit si primele puncte pentru Lelos, Kvirikashvili facandu-si datoria de transformer si reusind sa concretizeze o lovitura de pedeapsa.

In minutul 26 Georgia a preluat conducerea prin eseul marcat de pilierul Zirakashvili, dupa un mol de margine care i-a impins pe rusi pana in prorpiul teren de tinta, reusita acestuia fiind transformata de Kvirikashvili astfel conturandu-se rezultatul primului mitan al disputei.

Partea secunda a inceput excelent pentru trupa lui Milton Haig si dupa o repunere gresita din margine a rusilor in apropierea propriului teren de tinta, Mamukashvili a recuperat iar Kolelishvili a finalizat cu eseu transformat de Kvirikashvili.

In minutul 51 tot dupa o margine, cu repunere georgiana de aceasta data urmeaza mai multe patrunderi in forta, Gorgodeze fiind cel care a reusit sa strapunga decisiv apararea ursilor pentru al treilea eseu Georgian, transformarea lui Kvirikashvili ducand rezultatul la 24-7.

La acest scor rusii au reusit sa marcheze dintr-o penalitate semnata de Kushnarev, cele trei puncte inscrise pe tabela de marcaj fiind si ultimele ale elevilor lui Kingsley Jones in acest meci.

Cu zece minute inainte de final, Lelos si-au asigurat si bonusul ofensiv, georgienii fixandu-i pe rusi la cinci metri de propriul teren de tinta pentru ca apoi Zibzibadze sa inscrie, in ultimul minut venind si cea de-a cincea incercare a gazdelor dupa un eseu de penalizare, rusii prabusind intentionat gramada ordonata.

Kvirikashvili a transformat doar ultima incercare dar si asa Georgia s-a impus cu un categoric 36-10, victorie care califica echipa antrenata de neozeelandezul Milton Haig la Cupa Mondiala din 2015.

Cum Georgia si Romania sunt neinvinse in aceasta editie a CEN, lupta pentru titlul de campioana se va da pe 15 martie cand la Tbilisi, Stejarii ii vor infrunta pe Lelos.

Georgia-Rusia 36-10 (10-7)
Au marcat: Zirakashvili(e), Kolelishvili(e), Gorgodze(e), Zibzibadze(e), eseu de penalizare, Kvirikashvili (lp, 4tr) respectiv Otrokov(e), Kushnarev(tr, lp)

Georgia: 15 Merab Kvirikashvili (Vienne), 14 Irakli Machkhaneli (Armazi Tbilisi), 13 Davit Kacharava (Yenisei), 12 Merab Sharikadze (Bourg-en-Bresse), 11 Tamaz Mchedlidze (Bourg-en-Bresse), 10 Lasha Khmaladze (Lelo Tbilisi), 9 Giorgi Begadze (Kochebi Tbilisi), 8 Dimitri Basilaia (Edinburgh), 7 Mamuka Gorgodze (Montpellier), 6 Vito Kolelishvili (Lyon), 5 Levan Datunashvili (Aurillac), 4 Kote Mikautadze (Toulon), 3 Davit Zirakashvili (Clermont), 2 Jaba Bregvadze (Toulouse), 1 Mikheil Nariashvili (Montpellier)
Rezerve: 16. Shalva Mamukashvili (Armia Tbilisi), 17. Zurab Zhvania (Stade Francais), 18. Levan Chilachava (Toulon), 19. Giorgi Nemsadze (Tarbes), 20. Giorgi Chkhaidze (Tarbes), 21. Vazha Khutsishvili (Kharebi Rustavi), 22. Tedo Zibzibadze (Perigueux), 23. Lasha Malaghuradze (Bagneres).

Rusia: 15. Vasily Artemyev(Krasny Yar), 14. Andery Otrokov (Krasny Yar), 13. Dmitry Gerasimov (Yenisei), 12. Alexey Makovetskiy (Krasny Yar), 11. Igor Galinovskiy (Krasny Yar), 10. Yury Kushnarev (Kuban), 9. Alexander Yanyushkin (VVA-Moscova), 8. Victor Gresev (Krasny Yar), 7. Andrey Temnov (Yenisei), 6. Andrey Ostrikov (Sale Sharks), 5. Kirill Kulemin(Sale Sharks), 4. Alexander Voytov(VVA-Moscova), 3. Andrey Igretsov (Slava Moscova), 2. Andrey Igretsov (Slava Moscova), 1. Alexey Volkov (VVA-Moscova)
Rezerve: 16. Stanislav Selskiy (Yenisei), 17. Sergey Sekisov (Strela-Agro), 18. Innokentiy Zykov (Yenisei), 19. Pavel Butenko (Yenisei), 20. Alexander Khudyakov (Krasny Yar), 21. Anton Ryabov (Krasny Yar), 22. Sergey Sugrobov (Slava Moscova), 23. Vladimir Rudenko(Krasny Yar).

Foto: www.facebook.com/GeorgianRugbyUnion

Ți-a plăcut articolul? Distribuie-l către prietenii tăi:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Alte articole similare:

Link-uri utile