Ion Paulica a castigat cu London Irish

Ion Paulica

Echipa lui Paulica iese invingatoare din a XIV-a etapa Aviva Premiership si urca doua pozitii in clasament.

Sale Sharks 7 – 19 Bath Rugby

Bath Rugby a invins Rechinii de la Sale prin patru lovituri de penalizare transformate cu succes de Olly Barkley (2′, 19′, 16′, 80′) si un eseu al lui Nick Abendanon in minutul 33.

Sale Sharks nu au reusit decat un eseu prin intermediul lui Ben Cohen, iar lovitura transformerului Charlie Hodgson a mai adus doua puncte rechinilor, acestia totalizand doar sapte puncte.

Northampton Saints 15 – 29 Saracens

Cu doua eseuri de partea fiecare echipe, Saracens au obtinut victoria gratie loviturilor de pedeapsa si a unui dropgol.

Dupa o prima repriza pe care Sfintii au terminat-o in avantaj (10-6), Saracens s-au regrupat si au strans 23 de puncte prin doua eseuri transformate cu succes (45′, 69′), doua lovituri de penalizare (44′, 75′) si un dropgol (79′).

In cea de-a doua repriza Northampton a mai adus puncte pe tabela doar printr-un eseu inscris de Diggin (62′).

London Irish 23 – 14 Newcastle

Echipa lui Paulica a avut un joc superior fata de cel al Newcastle, castigand cu o diferenta de 9 puncte.

Ryan Lamb a adus primele puncte pentru Lodon Irish trimitand mingea printre bete pintr-o lovitura de pedeapsa, insa Newcastle au venit cu replica la scurt timp inscriind un eseu prin transformerul Jimmy Gopperth. Paisprezece minute mai
tarziu a fost randul transformerului de la London sa inscrie un eseu, astfel scorul la pauza fiind 10-7.

In cea de-a doua repriza echipa lui Paulica culca mingea in terenul de tinta advers de doua ori in cinci minute. Dupa o lovitura de pedeapsa a celor de la London Irish, Newcastle reuseste sa mai inscrie un eseu in penultimul minut al meciului acestia strangand 14 puncte.

Ion Paulica a jucat pana in minutul 64, moment in care a fost schimbat cu americanul Will Johnson.

Exter Chiefs 20 – 6 Harlequins

Intr-un meci dominat de lovituri de pedeapsa, Exter Chiefs s-au impus in fata celor de la Harlequins.

Gareth Steenson a adus pentru Exter 15 puncte prin cinci lovituri de pedeapsa (12′, 18′, 31′, 36′, 68′), fiind intrerupt doar de coechipierul Tom Johnson care a inscris un eseu in minutul 42.

Cei de la Harlequins au reusit sa inscris doar prin intermediul a doua lovituri de pedeapsa transformate de Nick Evans (21′, 53′).

London Wasps 9 – 10 Gloucester Rugby

La diferenta de doar 1 punct, Gloucester Rugby reuseste sa obtina victoria in fata celor de la London Wasps.

In timp ce Gloucester a inscris doar in prima repriza printr-un eseu (17′), o transformare si o lovitura de penalizare (24′), in cea de-a doua repriza a fost randul Viespilor sa aduca puncte pe tabela. Acestia, insa, au reusit sa stranga doar 9 puncte
prin trei lovituri de penalizare transformate de Dave Walder (44′, 45′, 63′).

Leeds Carnegie 9 – 15 Leicester Tigers

Leeds a avut un joc modest duminica aceasta, inscriind doar prin loviturile de pedeapsa transformate de Adrian Jarvis (31′, 34′, 46).

Fratii Alex si Manu Tuilagi au inscris doua eseuri pentru Tigrii (4′, 52′), dintre care unul transformat, si o lovitura de penalizare (17′), strangand in total 15 puncte, suficiente pentru a obtine victoria.