Leicester – Saracens, finala Aviva Premiership

Aviva Premiership

In acest week-end au avut loc semifinalele Aviva Premiership.
Leicester a obtinut prima calificarea, dupa un joc pe muchie de cutit cu Northampton, cea care va juca finala Heineken Cup. Beneficiind de avantajul terenului propriu, cei de la Leicester au reusit sa castige cu 11-3. Flood a marcat din doua penalitati, in minutele 37 si 60, iar Tuilagi, prin eseul sau din minutul 72, a consifintit victoria „tigrilor”. Pentrru Northampton, singurul care a marcat a fost Myler, din lovitura de pedeapsa, in minutul 47.

Joc dramatic si la Saracens, unde gazdele au obtinut cu greu biletele pentru marea finala, dupa 12-10 cu Gloucester. O’Farell a adus avantaj la pauza gazdelor, prin loviturile de pedeapsa transformate in minutele 7, 23 si 41. Robinson, tot in minutul 41, a marcat si el din penalitate pentru oaspeti, astfel ca scorul dupa 40 de minute era 9-3 pentru gazde. Oaspetii au revenit in partea a doua, prin eseul lui Robinson, din minutul 69. Acelasi jucator si-a adus echipa in avantaj prin punctele suplimentare venite prin conversia incercarii sale, dar Saracens a avut ultimul cuvant, providentialul O’Farell marcand lovitura de pedeapsa decisiva, in minutul 73.

Finala va avea loc pe data de 28 mai, incepand cu ora 19.00, pe Twickenham.