Lyon castiga pe terenul lui Racing 92 si se apropie de varful ierarhiei in Top 14

In etapa a VI-a din Top 14, Lyon si-a continuat traseul ascendent din acest sezon si, prin victoria pe terenul lui Racing 92, se afla pe pozitia secunda in clasament, o runda in care au absentat atat Mihaita Lazar, cat si Valentin Ursache, iar daca Castres a invins campioana en-titre, Clermont, Oyonnax a suferit o noua infrangere in fata celor de la Bordeaux.

Campioana en-titre, Clermont, a suferit cea de-a treia infrangere stagionala, in aceasta etapa galben-albastrii fiind invinsi pe terenul lui Castres, de la care a absentat pilierul roman Mihaita Lazar. In schimb din postura de rezerva a intrat Tudor Stroe la fel si un alt jucator cu origini romane, Atila Septar, aflat in lotul lui Clermont. Raportul eseurilor a fost de 2-2, Benjamin Urdapilleta facand diferenta prin tentativele de tinta concretizate.

Lyon a obtinut a cincea victorie din acest sezon, de aceasta data impunandu-se la Paris in fieful celor de la Racing 92. Rezultatul a fost de 20-17, Wenceslas Lauret si Juan Imhoff marcand cate un eseu pentru Racing 92, Alexis Pallison si Toby Arnold de partea lui Lyon, a carei victorie a venit gratie preciziei din fata butului a transformerului Frederik Michalak.

Oarecum surprinzator, avand in vedere evolutiile anterioare, Stade Francais a invins in deplasare la Pau, rezultat 25-23. Gazdele au condus din minutul 33 pana in minutul 67, cand Sekou Macalou a marcat un eseu, iar Morne Steyn o transformare si o lovitura de pedeapsa, care au stabilit invingatoarea.

Toulon a facut o prima repriza buna pe Stade Mayol in fata lui La Rochelle, cand s-a desprins la 20-6, in partea secunda, desi oaspetii au revenit in joc cu doua incercari semnate de Victor Vito si Brock James, nu au mai avut puterea sa intoarca rezultatul, lovitura de gratie izbutind-o Anthony Belleau in minutul 74.

In aceasta etapa Bordeaux si Montpellier au obtinut bonsul ofensiv, in timp ce Toulouse a trebuit sa se multumeasca doar cu un succes fara bonificatie, raportul incercarilor din partida contra celor de la Agen fiind de 3-1.