Lyon a realizat scorul etapei in Top 14

Lyon a confirmat si in etapa a VIII-a din Top 14 statutul de lider al clasamentului invingand cu rezultatul de 52-18 pe Oyonnax in randurile careia a revenit Valentin Ursache intr-o runda in care s-a inregistrat un singur succes al oaspetilor, Montpellier impunandu-se in deplasare la Pau.

Pe Matmut Stadium Gerland, Lyon a invins-o pe Oyonnax, rezultat 52-18 intr-o partida in care raportul eseurilor a fost de 7-2. Astfel, Lyon a obtinut bonusul ofensiv si continua sa conduca in clasamentul Top 14, in timp ce Oyonnax pentru care Valentin Ursache a inceput ca titular fiind inlocuit in minutul 50, dupa ce in prealabil vazuse cartonasul galben, continua lupta pentru evitarea retrogradarii.

Mihaita Lazar nu s-a regasit in lotul lui Castres care a intalnit pe propriul teren pe Agen, echipa pilierului roman impunandu-se categoric cu rezultatul de 43-28. In schimb, Tudor Stroe a intrat din postura de rezerva in minutul 71 al unei partide spectaculoase in care s-au marcat noua eseuri, sase de partea lui Castres, respectiv trei in contul invinsilor, Benjamin Urdapilleta fiind de neoprit, marcator a unui eseu, patru transformari si o lovitura de pedeapsa.

Singurul succes obtinut de oaspeti in acesta etapa a apartinut lui Montpellier care s-a impus cu emotii pe terenul lui Pau. Chiar daca au marcat pana la pauza doua eseuri, prin Nemani Nadolo si Joe Tomane, iar apoi s-au distantat cu reusita lui Louis Picamoles, Montpellier au trebuit sa faca fata unui final mai bun al gazdelor la care s-a remarcat neozeelandezul Tom Taylor.

O disputa interesanta a fost si cea dintre La Rochelle si Toulouse cu prima echipa in calitate de gazda. La Rochelle a batut de trei ori defensiva adversa pana in minutul 51, dar apoi Toulouse a revenit, mai mult gazdele au ramas in inferioritate numerica dupa cartonasul rosu vazut de William Demotte, insa pe final Mohamed Boughanmi a adus linistea echipei lui Patrice Collazo care a urcat pe pozitia a treia in clasament.

Racing 92 a trecut de Bordeaux, pentru care moldoveanul Vadim Cobilas a fost titular, in timp ce campioana en-titre, Clermont a invins pe Stade Francais, iar Toulon pe ultima clasata Brive.