Marius Simionescu de la Timisoara Saracens e Jucatorul etapei a III-a a SuperLigii CEC Bank

In etapa a treia a SuperLigii CEC Bank s-au consemnat trei victorii ale gazdelor, CSA Steaua, Universitatea Cluj si Timisoara Saracens impunandu-se pe teren propriu. Desemnat „Jucatorul meciului” ca urmare a evolutiei sale de-a lungul celor 80 de minute, marcator a doua eseuri, om de baza in apararare, autorul multor placaje dominante, aripa Marius Simionescu (22 de ani) a fost ales si „Jucatorul etapei”.

Originar din Erbiceni, localitate aflata la 30 de km de Iasi, Marius Simionescu a inceput rugbyul la CSS Unirea Iasi, pe cand avea 16 ani, dupa care, sub indrumarea profesorului Gabriel Popa a ajuns la echipa de juniori a Timisoarei Saracens. Evolutiile bune pe care le-a avut atat cu echipa de U20 a clubului, cat si cu cea de seniori, i-a adus intai convocarea la nationala de U20 a Romaniei, dupa care a urmat chemarea la nationala de seniori, pentru care a debutat in 2017, in meciul cu Canada.  Campion national cu Timisoara Saracens in sezonul 2017-2018, Marius Simionescu este un jucator polivalent ce poate ocupa atat postul de fundas, cat si pe cel de aripa.

Ce inseamna pentru tine sa fii desemnat jucatorul etapei?
In primul rand e o surpriza imensa, este un prim rezultat la ceea ce mi-am propus sa fac, ma bucur ca mi se apreciaza efortul, este o motivatie in plus. Sunt mandru si bucuros ca munca pe care am depus-o ca sa ajung pana aici si o depun in continuare se vede. Dincolo de acest premiu ma bucur ca am ajutat echipa si ca suntem pe primul loc in clasament.

Cum a fost meciul cu SCM Gloria Buzau?
Pentru mine a fost primul meci impotriva lor, a fost destul de greu. La noi cred ca s-a simtit oboseala, ei au stat o etapa. Am intrat greu in joc, cel putin in prima repriza nu am reusit sa ne facem prea bine jocul. La pauza, am vorbit toti in vestiar sa respectam planul de joc, sa fim mai atenti, mai disciplinati si asta s-a vazut in rezultatul final. Suntem abia la inceputul competitiei, nu cred ca putem duce inca 80 de minute de joc la aceeasi intensitate, insa de la meci la meci vom reusi sa crestem.

Cum ti s-a parut echipa Buzaului, fiind una din echipele tinere ale SuperLigii CEC Bank?
Nu a fost un adversar usor, pot spune ca depaseste ca momente de joc multe din echipele cu experiente ale competitiei si cred ca se va ridica mult mai mult in acest sezon competional pentru ca au multi jucatori cu potential, iar in timp echipa va castiga si ca omogenitate.

Ai reusit doua eseuri in acest meci. Cum a fost?
Recunosc ca mi-a fost foarte greu, a fost primul meu meci cu atat de multe minute jucate si am dorit sa dau totul, sa fiu 100% pe teren. Efortul fizic a fost foarte mare, mi-am dorit mult sa castigam, sa fac un meci bun. Eseurile au fost colective, eu doar am fost la locul si momentul potrivit pentru a culca balonul in terenul de tinta. Ma bucur ca am castigat si ca treptat incepem sa ne intram in joc.

Personal, ce iti propui tu in acest sezon competitional?
Sa inscriu cat mai multe eseuri, sa joc cat mai mult ca sa recuperez minutele pierdute in perioada accidentarii. Au fost cateva luni grele, din cauza accidentarii la mana stanga, trei luni am stat cu ea in ghips, apoi o luna a fost recuperarea. De aceea imi doresc mult sa recuperez timpul pe care l-am pierdut, sa am evolutii cat mai bune, sa cresc ca joc.

In acest sezon, spre deosebire de cel trecut, Timisoara Saracens a inceput foarte bine campionatul…
Intr-adevar,  suntem pe primul loc. Ne ajuta mult faptul ca ne concentram doar pe meciurile din competitiile interne, pentru ca acum nu mai evoluam in cupele europene. In plus, au venit jucatori tineri care ajuta mult echipa, sunt dornici sa se afirme. Este un campionat lung, luam totul pas cu pas si incercam sa punem victorie langa victorie. Dorim sa aratam ca sezonul trecut in care nu am cucerit niciun trofeu a fost o intamplare si ca lucrurile stau cu totul altfel.

Faptul ca au venit jucatori noi, pe posturile pe care evoluezi, ma refer aici la Ionel Melinte, genereaza concurenta mai mare?
Pe mine unul, ma motiveaza foarte mult acest lucru. Tot timpul incerc sa fiu mai bun decat adversarul meu de pe teren si decat concurenta de pe acelasi post din echipa. In ultima perioada am jucat mai mult aripa, mai putin fundas, insa joc intotdeauna ceea ce antrenorul imi cere. Nu am preferinte pentru un post anume, vreau sa fiu pe teren si sa ajut cat mai mult echipa. Faptul ca avem jucatori buni pe posturile pe care evoluez creeaza o emulatie mai mare si din asta toata lumea are de castigat.

Sambata, urmeaza derby-ul cu CSM Stiinta Baia Mare. Dupa victoria din Cupa Romaniei, cand i-ati invins acasa, cu 22-17, cum vezi aceasta intalnire?
Ne pregatim pentru victorie, acesta este obiectivul nostru, dorim sa ii invingem si mai ales sa marcam cat mai multe puncte. Cred ca diferenta o va face spiritul de echipa, suntem foarte uniti, motivati si dornici de a obtine inca o victorie pe terenul lor. In plus, cred ca jucatorii noi vor aduce acel plus de care avem nevoie pentru a castiga. Va fi un meci greu, toti stim asta, insa credem in sansa noastra si vom lupta pentru victorie.

CSA Steaua – ACS Tomitanii Constanta 80-19, Jucatorul meciului: Tudor Boldor
CS Universitatea Cluj – CS Dinamo 28-20, Jucatorul meciului: Ionut Mazare
Timisoara Saracens – SCM Gloria Buzau 38-10, Jucatorul meciului: Marius Simionescu