Namibia a invins greu Portugalia

Namibienii au luptat pana in ultimul minut si au obtinut victoria

Jocul a inceput urmarind duelul transformerilor, cu namibienii deschizand tabela prin Kotze, in minutul 5. Celalalt numar 10, Cabral, a restabilit insa egalitatea tot din lovitura de pedeapsa, doua minute mai tarziu. Lusitanii schimba buteurul in minutul 13, iar fundasul Duarte transforma fara probleme. Monotonia care se instalase pe teren este sparta insa in minutul 25, cand Coreia inscrie un eseu pentru portughezi, transformat apoi de Cabral.

Finalul perioadei apartine insa Namibiei, Kotze inscrie din lovitura de pedeapsa in minutul 28, iar aripa Llewellyn Winkler reuseste un eseu in minutul 35. Kotze aduce doua puncte prin transformare, iar scorul devine egal, 13-13. Iar pentru ca totul sa fie perfect pentru echipa africana, Kotze mai da odata printre bete, din lovitura de pedeapsa, in minutul 40, astfel ca Namibia intra in avantaj la vestiare: 16-13.

Partea a doua a jocului a insemnat un duel al transformarilor. Primele puncte ale reprizei au venit insa dupa eseul lui Le Roux, acelasi om care marcase pentru Portugalia si eseul decisiv contra Argentinei. Cabral a reusit doua puncte suplimentare dupa transformare, ducand tabela la 20-16 in favoarea lusitanilor.

Kotze, respectiv Cabral, adauga puncte pentru echipele lor, dupa care namibienii beneficiaza de un eseu de penalizare, convertit de acelasi Kotze.

Portughezii au avut o sansa, nefructificata insa, cand Du Toit a primit un cartons galben. Africanii au rezistat in inferioritate numerica, pentru ca apoi, in minutul 73, Kotze sa inscrie din lovitura de pedeapsa si sa consfintesca astfel rezultatul final al jocului, 29-23 in favoarea Namibiei.

IRB NATIONS CUP 2011: PORTUGALIA – NAMIBIA: 23-29
Arbitri : Jerome Garces (Franta) – Andrew McMaster (Canada), Vlad Iordachescu (Romania)
Arbitri asistenti: Robert Diaconescu, Danut Frasineanu

Portugalia : 15. Francisco Serra, 14. Goncalo Foro, 13. Carl Murray, 12. Francisco Mira, 11. António Aguilar, 10. Pedro Cabral, 9. Pedro Leal, 8. Jacques Le Roux, 7. Vasco Uva, 6. Laurent Balangue, 5. Eduardo Acosta, 4. Juan Severino, 3. Anthony Alves, 2. João Correia (C), 1. Michael Dias
Rezerve : 16. Bernardo Duarte, 17. Juan Murre, 18. João Pai Va, 19. Rui D’orey, 20. Rui Rodrigues, 21. Pedro Silva, 22. Adérito Esteves

Namibia : 15. Chrysander Botha, 14. Llewellyn Winkler, 13. Danie Van Wyk, 12. Darryl De La Harpe, 11. Mcgrath Van Wyk, 10. Tbc Tbc, 9. Ryan De La Harpe, 8. Pj Van Lill, 7. Jacques Nieuwenhuis (C), 6. Tinus Du Plessis, 5. Nico Estrhuyse, 4. Heinz Koll, 3. Jane Du Toit, 2. Bertus O’Callaghan, 1. Johnnie Redelinghius
Rezerve : 16. Shaun Esterhuizen, 17. Casper Viviers, 18. Morne Blom, 19. Rohan Kitshoff, 20. Eugene Jantjies, 21. Dawid Philander, 22. Heinie Bock