Selectionata Bucharest Oaks a pierdut cu 16 la 12 in Italia

Romanii au pierdut la Parma

Meciul a inceput cu un moment de reculegere in memoria lui Theodor Radulescu, reputat antrenor roman, decedat la mijlocul saptamanii trecute.

Dumbrava a deschis scorul partidei, dupa ce a transformat o lovitura de pedeapsa. Acelasi jucator a ratat cateva minute mai tarziu dintr-o pozitie similara.
Italienii au beneficiat si ei de o lovitura de pedeapsa, dar Tommaso Iannone a ratat de la aproximativ 45 de metri.

Dumbrava nu iarta si duce scorul la 6-0, in timp ce Iannone nu nimereste tinta cateva minute mai tarziu dintr-o lovitura asemanatoare. In minutul 32, Dumbrava face 9-0, trei minute mai tarziu Iannone reuseste prima lovitura de pedeapsa si stabileste practic scorul pauzei: 3-9 pentru Bucuresti.
Singurul fapt notabil pana la intrarea la cabine este eliminarea temporara a lui Drenceanu pentru prabusirea unui mol.

In debutul reprizei secunde intra pe teren Dico, Nere si Macovei, in locurile lasate libere de Tamba, Maris si Lucaci. Italienii incep mai bine repriza secunda si ataca in valuri. Romanii se apara dar comit si erori. Macovei primeste galben si romanii evolueaza pentru cateva minute in 13 oameni. Reintra Drenceanu, iar Ianus este inlocuit cu Burcea.

In minutul 49, Parma preia avantajul, dupa eseul de penalizare acordat de francezul Raynal pentru prabusirea gramezii. Iannone indeplineste o simpla formalitate si transforma din fata betelor.

Dumbrava ii readuce pe romani in avantaj printr-o lovitura de pedepsa de la 27 de metri. Minutul 62 readuce avantajul pentru italieni, in urma loviturii de pedeapsa marcate de acelasi Iannone. In echipa noastra iese Popirlan, intra Tasca.

Nou intratul Marco Anversa majoreaza avantajul italienilor dintr-o lovitura de pedeapsa si stabileste practic scorul final, 16-12 pentru Parma.

Romanii ataca si incearca sa inscrie eseul castigator dar pierd doua margini consecutive pe propria repunere, la 5m si 22m de terenul de tinta al italienilor. In ultimele minute ale jocului sunt aruncanti in lupta si Surugiu si Nicolae, acestia inlocuindu-i pe Calafeteanu si Dumbrava, dar scorul ramane neschimbat.

Meciul se termina cu scorul de 16-12 si echipa Bucurestiului ramane pe locul trei in clasamentul grupei.

Crociati Parma-Bucharest Oaks: 16-12
Stadion: Stadio XXV Aprile
Spectatori: 370
Arbitru: Mathieu Raynal (Franta)
Marcatori
Crociati Parma: eseu de penalizare; Iannone – lovitura de pedeapsa (2), transformare; Anversa – lovitura de pedeapsa
Bucuresti: Dumbrava – lovitura de pedeapsa (4)

Bucharest Oaks: 15. Florin Vlaicu, 14. Madalin Lemnaru, 13. Csaba Gal Minya, 12. Catalin Dascalu, 11. Ionut Botezatu, 10. Dan Dumbrava, 9. Vali Calafeteanu, 1. Petru Tamba, 2. Catalin Beca, 3. Sami Maris , 4. Valentin Popirlan, 5. Marian Drenceanu, 6. Viorel Lucaci, 7. Daniel Ianus, 8. Daniel Carpo (C),
Rezerve: 16. Florin Tasca, 17. Mihai Dico, 18. Nicolae Nere, 19. Mihai Macovei, 20. Stelian Burcea, 21. Florin Surugiu, 22. Catalin Nicolae, 23. Costi Gheara

Crociati Parma: 15. Ruggero Trevisan, 14. Lome Fa’atau, 13. Michele Tobia, 12. Hamid En Naour, 11. Emanuele Passera, 10. Tommaso Iannone, 9. James Ireland, 1. Andrea Lovotti, 2. Davide Giazzon, 3. Marco Coletti, 4. Uili Kolo’ofai, 5. Matteo Minari, 6. Diego Delnevo, 7. Roberto Mandelli (C), 8. Dylan Sigg,
Rezerve: 16. Mattia Saccomani, 17. Pardeep Singh, 18. Renzo Balboni, 19. Andrea Orlandi, 20. Marco Frati, 21. Marco Anversa, 22. Alessandro Maestri, 23. Michele Garulli