Timișoara câștigă clar la Cluj

U Cluj - Timișoara.

În primul meci după pauza competițională, Timișoara s-a impus clar la Cluj cu scorul de 48-7. Bănățenii au marcat șapte eseuri.

Partida a debutat cu eseul lui Rupanu din minutul doi, transformat de Jipa. Timișorenii au pus din nou puncte pe tabelă prin centrul Tevita Manumua, în minutul 15.

Rupanu a primit galben, la jumătate primei reprize, pentru greșeli tehnice repetate.

Deși în inferioritate numerică, vicecampionii au marcat alte trei puncte prin lovitura de pedeapsă a lui Jipa.

Cu trei minute înainte de pauză, noul jucător al Timișorenilor, Tiqe Iliesa a marcat un nou eseu, Jipa a transformat și a stabilit scorul pauzei. Cluj 0, Timișoara 22.

Repriza secundă a debutat cu un nou eseu marcat de un jucător transferat în această vară, închizătorul Etonia Saukuru, transformat tot de Jipa.

Centrul sosit de la Baia Mare, Jgerenaia Khvicha, și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor cu eseul din minutul 54. Încercarea a fost transformată de mijlocașul la deschidere Dănuț Jipa..

Stephen Shennan a semnat o nouă încercare în minutul 65.

Cu nouă minute înainte de final, tânărul David Trăușan a reușit ultimul eseu pentru Timișoara. A transformat din nou același Jipa.

Clujenii au marcat singurul eseu în ultimul minut de joc prin pilierul Paul Petucher, iar Ionuț Mazăre a adus și cele două puncte adiționale aferente transformării.