Toulon, campioana de toamna

Top 14.

S-a incheiat ultima etapa a turului de campionat in Top 14. Toulon a obtinut titlul neoficial de campioana de toamna, dupa o victorie greu conturata pe terenul penultimei clasate, Agen. Elevii lui Laporte s-au impus cu scorul de 15-9, dupa ce Wilkinson a marcat din patru penalitati si un dropgol. De partea cealalta, Barnard a concretizat in puncte trei lovituri de pedeapsa.

In primul meci al etapei, disputat vineri, Bordeaux a cedat pe teren propriu contra lui Clermont, cu scorul de 28-24. Gazdele au marcat doua incercari, prin Madaule si Avey, suficient insa doar pentru punctul bonus defensiv. Vizitatorii au avut un eseu, semnat de King, dupa care Skrela a punctat din transformare, trei penalitati si dropgol. James a inscris si el din doua lovituri de pedeapsa, iar Radosavljevici a reusit un dropgol. Pilierul roman Silviu Florea a fost titular la Bordeaux, fiind inlocuit din teren in minutul 53. Partida a fost cea mai bogata in dropgoluri, Lopez inscriind si el pentru gazde prin acest procedeu.

Nou-promovata Grenoble a obtinut un succes mare, pe teren propriu, contra campioanei Toulouse. Grenoble a castigat cu 15-6 Courrent, respectiv Bezy, fiind cei care au inscris din penalitati.

Castres a castigat la distanta partida cu Racing Metro 92 Paris, 31-10. Bai si Martial au marcat fiecare cate doua eseuri, iar Kockott a transformat de fiecare data, plus o lovitura de penalitate. Oaspetii au avut un eseu de penalizare, iar Germain a marcat restul punctelor. Pilierul roman Mihaita Lazar  a jucat din minutul 50 la formatia invingatoare.

Perpignan a castigat si ea lejer cu Montpellier, 30-19. Guiry si Taofifenua au culcat balonul in terenul advers de tinta, iar Hook a completat tabela cu tentativele sale. De partea cealalta, am notat un eseu al lui Figallo, la care se adauga reusitele la buturi ale lui Paillaugue.

Stade Francais a invins Biarritz cu 36-23. Raportul eseurilor a fost egal, 2-2, dupa reusitele lui Sackey si Fainifio, respectiv Ngwenya si Barraque. La pauza, tabela a indicat 17-10 pentru gazde.

Bayonne si-a luat punctele, inclusiv bonusul ofensiv, dupa meciul cu lanterna rosie Mont-de-Marsan. Bascii au castigat cu 39-13, inscriind si cinci eseuri, prin Spedding, Ahoteailoa, Bernat, Baqet si Berger. Oaspetii au marcat eseul de onoare prin Arrayet.