Trei succese ale oaspetilor in AVIVA Premiership

Aviva Premiership.

Runda a patra a campionatului englez de rugby, Aviva Premiership, a adus trei succese ale echipelor care au evoluat in deplasare.

Gloucester s-a impus pe terenul lui Newcastle cu 22-16, in ciuda eseului marcat de amfitrioni prin Catterick, in minutul 1.

Gloucester, mai experimentata, a revenit si a inscris doua incercari prin Cook si May, suficiente pentru un succes important.

Campioana en-titre, Leicester Tigers, a castigat cu 21-9 pe terenul celor de la Exeter.

Youngs si Goneva au marcat doua eseuri in prima parte, decisive pentru inclinarea balantei.

Saracens a castigat derby-ul de pe terenul lui Harlequins, cu scorul de 22-12. Ashton a inscris in minutul 50 singurul eseu al jocului, oaspetii impunandu-se dupa o a doua repriza de manual, in care au marcat 14 puncte fara a permite niciunul adversarilor.

Northampton si-a fructificat avantajul propriului teren, invingand clar pe Sale Sharks cu 33-14. Burrell, North, Pisi, Dickson si Dowson au marcat fiecare cate un eseu, iar Cueto si Jones au incercat sa tina ritmul pentru rechini. La oaspeti, pilierul moldovean Vadim Cobilas a fost titular.

Bath a invins si ea pe London Irish cu 33-18. Raportul eseurilor a fost identic cu al partidei descrise anterior, 5-2. Marcatori: Joseph, Mercer, Ford, Webber si din nou Mercer, respectiv Gergathy, in doua randuri.

O alta victorie clara a fost cea a lui London Wasps, 32-16 cu Worcester. Mullan, Wade, Cooper/Wooley si Thompson au marcat pentru bonusul gazdelor. La oaspeti am remarcat incercarea lui Drauninu.