Victorii ale oaspeților în DNS

Cele două partide disputate în acest weekend în Divizia Națională de Seniori s-au încheiat, ambele, cu victoria oaspeților, RC Grivița la Suceava, respectiv CSU Arad la Alba Iulia.

Partida CSM Bucovina Suceava-RC Grivița a fost restanță din etapa a 10-a. Prima repriză a fost echilibrată cu RC Grivița în avantaj de 7-3. După pauză, CSM Bucovina Suceava a redus ecartul, dar până la final grivițenii au reușit să marcheze trei încercări care le-a adus și punctul bonus ofensiv, 24-6, rezultat final. RC Grivița rămâne în continuare pe poziția a cincea, iar CSM Bucovina Suceava ocupă locul șapte în Divizia Națională de Seniori.

Au marcat pentru CSM Bucovina Suceava: Sabin Crețu – 2 lovituri de pedeapsă , respectiv Sabin Turcu, Ionel Preda, Viorel Perniu, Valentin Catescu – un eseu fiecare, Andrei Homiuc – 2 transformări pentru RC Grivița.

CSU Alba Iulia-CSU Arad s-a disputat în avans, partidă din etapa a 16-a. Au fost două reprize aproape simetrice, CSU Arad impunându-se cu rezultatul de 43-15. Prin cele șapte eseuri marcate CSU Arad și-a trecut în cont și punctul bonus ofensiv, CSU Alba Iulia cu o singură victorie în acest sezon fiind în continuare pe ultima poziție a clasamentului.

Au marcat pentru CSU Alba Iulia: Bogdan Șoptirean, Adrian Marcu – un eseu fiecare, Călin Cristian Curta – transformare, Andrei Ștefan – lovitură de pedeapsă  , respectiv  Bogdan Bradu – 2 eseuri, Vlad Vajdovics – 2 eseuri, Moala Wiliami, Eugen Argintaru, Albert Morcan – un eseu fiecare, George Szucs – 3 transformări, Sebastian Erdei – transformare pentru CSU Arad.