CSU Cluj, noua campioană națională la rugby 7s

CSU Cluj a câștigat ediția 2022 a Campionatului Național de Rugby 7s, ultima etapă a competiției având loc în weekend la București, pe Stadionul Național de Rugby Arcul de Triumf. Jucătorii pregătiți de Cristian Săuan au câștigat toate cele trei runde ale turneului, primele două având loc la Iași și Gura Humorului, terminând competiția neînvinși, cu 16 victorii din tot atâtea partide.

Locul secund a fost ocupat de revelația acestei ediții, tânara și nou înființata echipă CSM Constanța, pe treapta a treia a podiumului urcând CSM Galați.

La Campionatul Național de Rugby 7s masculin au participat 14 echipe din România și o selecționată a Republicii Moldova, aceasta nepunctând în clasament.

Rezultatele meciurilor și clasamentele finale:

ETAPA 3-BUCURESTI, STADIONUL NATIONAL ARCUL DE TRIUMF
GRUPA A:CSU CLUJ, RC GRIVITA-UNEFS, CSU ARAD
GRUPA B: RC BARLAD, RC GURA HUMORULUI, SPORTUL-DINAMO, SEL.MOLDOVA
GRUPA C: CSM GALATI, POLITEHNICA IASI, CSU PHOENIX BRASOV, CSM SIBIU
GRUPA D: CSM CONSTANTA, STIINTA PETROSANI, CS OLIMPIA, CSU ALBA IULIA

Rezultatele din grupe, 24 septembrie:
9:00, GR.A, RC GRIVITA-UNEFS-CSU ARAD 22-12
9:20, GR.B, RC BARLAD-SEL.MOLDOVA 5-33
9:40, GR.B, RC GURA HUMORULUI-SPORTUL-DINAMO 33-7
10:00, GR.C, CSM GALATI-CSM SIBIU 59-0
10:20, GR.C, POLITEHNICA IASI-CSU PHOENIX BRASOV 60-0
10:40, GR.D, CSM CONSTANTA-CSU ALBA IULIA 38-7
11:00, GR.D, STIINTA PETROSANI-CS OLIMPIA 54-0
11:20, GR.A, CSU CLUJ-RC GRIVITA-UNEFS 35-12
11:40, GR.B, RC BARLAD-RC GURA HUMORULUI 28-19
12:00, GR.B, SEL.MOLDOVA-SPORTUL-DINAMO 33-5
12:20, GR.C, CSM GALATI-POLITEHNICA IASI 12-10
12:40, GR.C, CSM SIBIU-CSU PHOENIX BRASOV 5-59
13:00, GR.D, CSM CONSTANTA-STIINTA PETROSANI 21-14
13:20, GR.D, CSU ALBA IULIA-CS OLIMPIA 12-30
13:40. GR.A, CSU ARAD-CSU CLUJ 0-55
14:00, GR.B, SPORTUL-DINAMO-RC BARLAD 17-28
14:20, GR.B, RC GURA HUMORULUI-SEL.MOLDOVA 10-28
14:40, GR.C, CSU PHOENIX BRASOV-CSM GALATI 0-19
15:00, GR.C, POLITEHNICA IASI-CSM SIBIU 54-0
15:20, GR.D, CS OLIMPIA-CSM CONSTANTA 0-56
15:40, GR.D, STIINTA PETROSANI-CSU ALBA IULIA 48-0

Clasament grupe:
GRUPA A:
1.CSU CLUJ-6P,
2.RC GRIVITA-UNEFS-4P,
3.CSU ARAD-2P

GRUPA B:
1.RC BARLAD-6P,
2.RC GURA HUMORULUI-4P,
3.SPORTUL-DINAMO-2P,
4.SEL.MOLDOVA-nu puncteaza

GRUPA C:
1.CSM GALATI-9P,
2.POLITHNICA IASI-7P,
3.PHOENIX BRASOV-5P,
4.CSM SIBIU-3P

GRUPA D:
1.CSM CONSTANTA-9P,
2.STIINTA PETROSANI-7P,
3.CS OLIMPIA-5P,
4.CSU ALBA IULIA-3P

CSM Constanța, locul 2 în Campionatul Național de Rugby 7s

Rezultate meciuri de clasament, 25 septembrie:

9:00, LOC 13-15, CSM SIBIU-SEL.MOLDOVA 0-40
9:20,LOC 9-12, CSU ARAD-CS OLIMPIA 24-15
9:40, LOC 9-12, SPORTUL-DINAMO-PHOENIX BRASOV 24-5
10:00, LOC 5-8, RC GRIVITA-UNEFS-STIINTA PETROSANI 14-31
10:20, LOC 5-8, RC GURA HUMORLUI-POLITEHNICA IASI 7-22
10:40. LOC 1-4, CSU CLUJ-CSM CONSTANTA 42-26
11:00, LOC 1-4, RC BARLAD-CSM GALATI 17-21
11:20, LOC 13-15, CSM SIBIU-CSU ALBA IULIA 14-19
11:40, LOC 9-12, CS OLIMPIA-PHOENIX BRASOV 7-42
12:00, LOC 9-12, CSU ARAD-SPORTUL-DINAMO 7-20
12:20, LOC 5-8, STIINTA PETROSANI-POLITEHNICA IASI 29-14
12:40, LOC 5-8, RC GRIVITA-UNEFS-RC GURA HUMORULUI 47-5
13:00, LOC 1-4, CSM CONSTANTA-CSM GALATI 17-12
13:20, LOC 1-4, CSU CLUJ-RC BARLAD 38-14
13:40, LOC 13-15, CSU ALBA IULIA-SEL.MOLDOVA 5-38
14:00, LOC 9-12, SPORTUL-DINAMO-CS OLIMPIA 28-15
14:20, LOC 9-12, PHOENIX BRASOV-CSU ARAD 19-31
14:40, LOC 5-8, RC GURA HUMORLUI-STIINTA PETROSANI 10-22
15:00, LOC 5-8, POLITHNICA IASI-RC GRIVITA-UNEFS 27-24
15:20, LOC 1-4, RC BARLAD-CSM CONSTANTA 19-19
15:40, LOC 1-4, CSM GALATI-CSU CLUJ 5-24

 

CLASAMENT ETAPA
1.CSU CLUJ-30P
2.CSM CONSTANTA-28P
3.CSM GALATI-26P
4.RC BARLAD-24P
5.STIINTA PETROSANI-22P
6.POLITEHNICA IASI-20P
7.RC GRIVITA-UNEFS-18P
8.RC GURA HUMORULUI-16P
9.SPORTUL-DINAMO-14P
10.CSU ARAD-12P
11.PHOENIX BRASOV-10P
12.CS OLIMPIA-8P
13.CSU ALBA IULIA-6P
14.CSM SIBIU-4P
15.SEL.MOLDOVA-nu puncteaza

CSM Galați a urcat pe podium la 7s

CLASAMENT GENERAL FINAL
1.CSU CLUJ-90P
2.CSM CONSTANTA-76P
3.CSM GALATI-74P
4.RC BARLAD-72P
5.STIINTA PETROSANI-66P
6.POLITEHNICA IASI-64P
7.RC GURA HUMORULUI-58P
8.RC GRIVITA-UNEFS-50P
9.SPORTUL-DINAMO-38P
10.CSU ARAD-38P
11.PHOENIX BRASOV-30P
12.CS OLIMPIA-26P
13.CSU ALBA IULIA-20P
14.CSM SIBIU-12P
15.SEL.MOLDOVA-nu puncteaza
*in cazul egalitatii de puncte s-au luat in calcul partidele directe

Ți-a plăcut articolul? Distribuie-l către prietenii tăi:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Alte articole similare:

Link-uri utile