Irlanda, Anglia si Franta au castigat in prima etapa a Six Nations

Reprezentantii celor 6 Natiuni

Cele trei echipe si-au depus candidatura pentru titlul de campioana dupa victoriile obtinute in prima etapa a Six Nations.

In acest moment, in clasament, Irlanda ocupa primul loc dupa victoria clara cu Italia (29-11).

Anglia pare sa fie in forma dupa victoria cu  Tara Galilor, scor 30-17.

In ultimul meci din acest weekend, disputat ieri, Scotia a fost infranta acasa de francezi cu 9-18.

Saptamana viitoare Tara Galilor intalneste Scotia la Cardiff, in timp ce Franta primeste vizita campioanei Irlanda. Englezii par sa nu aiba emotii pentru deplasarea in Italia.

Clasament dupa prima etapa:

Echipa J. Pct.
1 Irlanda 1 2
2 Anglia 1 2
3 Franta 1 2
4 Scotia 1 0
5 Tara Galilor 1 0
6 Italia 1 0

Irlanda-Italia: 29-11

Marcatori
Irlanda:
Eseuri: Heaslip, O’Leary
Transformari: O’Gara 2
Lovituri de pedeapsa: O’Gara 4, Wallace

Italia:
Eseuri: Roberston
Lovituri de pedeapsa: Gower, Mi Bergamasco

Ireland: 15 Rob Kearney, 14 Tommy Bowe, 13 Brian O’Driscoll (c), 12 Gordon D’Arcy, 11 Andrew Trimble, 10 Ronan O’Gara, 9 Tomas O’Leary, 8 Jamie Heaslip, 7 David Wallace, 6 Kevin McLaughlin, 5 Paul O’Connell, 4 Leo Cullen, 3 John Hayes, 2 Jerry Flannery, 1 Cian Healy.
Rezerve: 16 Rory Best, 17 Tom Court, 18 Donncha Ryan, 19 Sean O’Brien, 20 Eoin Reddan, 21 Paddy Wallace, 22 Keith Earls.

Italia: 15 Luke McLean, 14 Kaine Robertson, 13 Gonzalo Canale, 12 Gonzalo Garcia, 11 Mirco Bergamasco, 10 Craig Gower, 9 Tito Tebaldi, 8 Alessandro Zanni, 7 Mauro Bergamasco, 6 Josh Sole, 5 Quintin Geldenhuys, 4 Carlo Antonio Del Fava, 3 Martin Castrogiovanni, 2 Leonardo Ghiraldini (c), 1 Salvatore Perugini.
Rezerve: 16 Fabio Ongaro, 17 Matias Aguero, 18 Marco Bortolami, 19 Paul Derbyshire, 20 Simon Picone, 21 Riccardo Bocchino, 22 Andrea Masi.

Anglia-Tara Galilor: 30-17

Marcatori
Anglia
Eseuri: Haskell 2, Care
Transformari: Wilkinson 3
Lovituri de pedeapsa: Wilkinson 3

Tara Galilor:
Eseuri: Adam Jones, Hook
Transformari: Stephen Jones 2
Lovituri de pedeapsa: Stephen Jones

Anglia: 15 Delon Armitage, 14 Mark Cueto, 13 Mathew Tait, 12 Riki Flutey, 11 Ugo Monye, 10 Jonny Wilkinson, 9 Danny Care, 8 Nick Easter, 7 Lewis Moody, 6 James Haskell, 5 Steve Borthwick (c), 4 Simon Shaw, 3 David Wilson, 2 Dylan Hartley, 1 Tim Payne.
Rezerve: 16 Steve Thompson, 17 Dan Cole, 18 Louis Deacon, 19 Steffon Armitage, 20 Paul Hodgson, 21 Toby Flood, 22 Ben Foden.

Tara Galilor: 15 Lee Byrne, 14 Tom James, 13 James Hook, 12 Jamie Roberts, 11 Shane Williams, 10 Stephen Jones, 9 Gareth Cooper, 8 Ryan Jones (c), 7 Martyn Williams, 6 Andy Powell, 5 Luke Charteris, 4 Alun-Wyn Jones, 3 Adam Jones, 2 Gareth Williams, 1 Gethin Jenkins.
Rezerve: 16 Huw Bennett, 17 Paul James, 18 Bradley Davies, 19 Jonathan Thomas, 20 Richie Rees, 21 Andrew Bishop, 22 Leigh Halfpenny.

Scotia-Franta: 9-18

Marcatori
Scotia:
Lovituri de pedeapsa:Paterson 3

Franta:
Eseuri: Bastareaud 2
Transformari: Parra
Lovituri de pedeapsa: Parra 2

Scotia: 15 Chris Paterson, 14 Thom Evans, 13 Max Evans, 12 Graeme Morrison, 11 Sean Lamont, 10 Phil Godman, 9 Chris Cusiter (c), 8 Johnnie Beattie, 7 John Barclay, 6 Kelly Brown, 5 Alastair Kellock, 4 Nathan Hines, 3 Moray Low, 2 Ross Ford, 1 Alasdair Dickinson.
Rezerve:16 Scott Lawson, 17 Allan Jacobsen, 18 Richie Gray, 19 Alan MacDonald, 20 Rory Lawson, 21 Alex Grove, 22 Hugo Southwell.

Franta:15 Clement Poitrenaud, 14 Benjamin Fall, 13 Mathieu Bastareaud, 12 Yannick Jauzion, 11 Aurélien Rougerie, 10 Francois Trinh-Duc, 9 Morgan Parra, 8 Imanol Harinordoquy, 7 Fulgence Ouedraogo, 6 Thierry Dusautoir (c), 5 Pascal Pape, 4 Lionel Nallet, 3 Nicolas Mas, 2 William Servat, 1 Thomas Domingo.
Rezerve: 16 Dimitri Szarzewski, 17 Luc Ducalcon, 18 Julien Pierre, 19 Julien Bonnaire, 20 Frederic Michalak, 21 David Marty, 22 Vincent Clerc.

Au mai ramas de jucat:

13 februarie: Tara Galilor – Scotia (Millennium, Cardiff)
13 februarie: Franta – Irlanda (Stade de France, Paris)
14 februarie: Italia – Anglia (Stadio Flaminio, Roma)

26 februarie: Tara Galilor – FranTa (Millennium, Cardiff)
27 februarie: Italia – Scotia (Stadio Flaminio, Roma)
27 februarie: Anglia – Irlanda (Twickenham, Londra)

13 martie: Irlanda – Tara Galilor (Croke Park, Dublin)
13 martie: Scotia – Anglia (Murrayfield, Edinburgh)
14 martie: Franta – Italia (Stade de France, Paris)

20 martie:Tara Galilor – Italia (Millennium, Cardiff)
20 martie: Irlanda – Scotia (Croke Park, Dublin)
20 martie: Franta – Anglia (Stade de France, Paris)

Foto: www.rbs6nations.com

Ți-a plăcut articolul? Distribuie-l către prietenii tăi:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Alte articole similare:

Link-uri utile