Leicester isi pastreaza titlul

Leicester celebreaza un nou titlu

Leicester si-a pastrat titlul in Anglia, dupa ce a invins in finala Saracens cu un eseu reusit in ultimele minute ale meciului.

Saracens a deschis scorul prin uvertura Glen Jackson in minutul 3, Licester a egalat doua minute mai tarziu prin Toby Flood.
Acelasi Jackson a marcat din nou dintr-o lovitura de pedeapsa cateva minute mai tarziu.

Primul eseu al intalnirii a venit in minutul 13 de la numarul 13 al celor de la Leicester, Matt Smith. Incercarea a fost transformata de Toby Flood.
Cinci minute mai tarziu, capitanul lui Saracens, Ernst Joubert, a reusit si el o incercare, netransformata de Jackson.

Cei doi transformeri au mai reusit fiecare cate o lovitura de pedeapsa ducand scorul la 13-14 pentru Saracens.

Pana la pauza Leicester a inscris un nou eseu prin Ben Youngs, transformat de Flood.
Scor la pauza 20-14 pentru Leicester.

La un minut dupa o noua lovitura de pedeapsa a lui Toby Flood, Saracens a mai reusit un eseu prin acelasi numar 8, Ernst Joubert. Jackson a facut 23-21 cu transformarea eseului.

Dupa acest eseu Flood a mai adaugat trei puncte pe tabela printr-o lovitura de pedeapsa.

Amandoi mijlocasii la deschidere au ratat cate o lovitura de pedeapsa.

In minutele 71 si 76 Jackson a marcat sase puncte din doua lovituri de pedeapsa si se parea ca Saracens va fi noua campioana.

La repunerea balonului in joc Saracens a gresit copilareste si nou intratul Dan Hipkiss a marcat eseul care a adus un nou titlu pentru Leicester. Toby Flood a transformat si a stabilit scorul final. Leicester-Saracens: 33-27.

Leicester: 15 Geordan Murphy (C), 14 Scott Hamilton, 13 Matt Smith, 12 Anthony Allen, 11 Alesana Tuilagi, 10 Toby Flood, 9 Ben Youngs, 8 Jordan Crane, 7 Lewis Moody, 6 Tom Croft, 5 Geoff Parling, 4 Louis Deacon, 3 Martin Castrogiovanni, 2 George Chuter, 1 Marcos Ayerza.
Rezerve: 16 Joe Duffey, 17 Dan Cole, 18 Boris Stankovich, 19 Craig Newby, 20 Ben Woods, 21 James Grindal, 22 Jeremy Staunton, 23 Dan Hipkiss

Saracens: 15 Alex Goode, 14 Michael Tagicakibau, 13 Adam Powell, 12 Brad Barritt, 11 Chris Wyles, 10 Glen Jackson, 9 Neil de Kock, 8 Ernst Joubert (capt), 7 Andy Saull, 6 Jacques Burger, 5 Hugh Vyvyan, 4 Steve Borthwick, 3 Petrus du Plessis, 2 Schalk Brits, 1 Matias Aguero.
Rezerve: 16 Fabio Ongaro, 17 Rhys Gill, 18 Richard Skuse, 19 Mouritz Botha, 20 Justin Melck, 21 Justin Marshall, 22 Derick Hougaard, 23 Kameli Ratuvo